19.8 C
Скопје

ВО ПОЖАРЕВАЦ КАКО НА ФИЛМ: Ја прегазил со автомобилот, но не бил сигурен дека таа била вистинската „мета“

Судија на претходна постапка од судот во Пожаревац, му одреди 30 дневен притвор на 22 годишниот Александар, кој е осомничен дека во понеделникот извршил тешко убиство на 78 годишната, Ружица Ковач.

Зад решетки, во притвор се и таткото и синот кој го нарачаа убиството, односно 47 годишниот Саша и 21 годишниот Даниел, поради сомнение дека го поттикнале и му помогнале во кривичното дело на сторителот.

До убиството дошло откако Александар ја прегазил бабата со автомобил „Застава 101“, кога Ружица со велосипед се движела дома. Потоа, тој избегал, а возилото го запалил во селото Михајловац во близина на Смедерево.

За време на истрагата, сомнежите биле во насока дека станува збор за сообраќајна несреќа, но безбедносните камери покажале дека осомничениот намерно удрил во велосипедот. Тој првин ја забележал Ружица на патот, ја заобиколил за да се увери дека е таа, па се вратил назад со возилото и повторно тргнал кон неа за да ја удри.

Александар е обвинет дека кривичното дело го сторил во договор со неговиот пријател Даниел и Саша, кои со Ружица имале нерешен имотен спор околу нејзината куќа.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар