Во пожар во сиропиталиште на Хаити загинаа најмалку 13 деца

Пожар уништи едно сиропиталиште на Хаити, а во несреќата загинале 13 деца, пишува магазинот „Тајм“.

Негователка од домот кој се наоѓа надвор од главниот град Порт-о-Пренс рече дека на пожарникарите им биле потребни час и половина за да стигнат до местото, а на спасувачите им недостасувала важна опрема.

Еден од службениците изјави дека децата можеле да бидат спасени, но дека недостатокот на опрема ги спречил во тоа.

Според наводите од местото на настанот, половина од жртвите се бебиња, а остатокот се деца стари меѓу 10 и 11 години.

Прочитајте и...  Онлајн учењето ќе стане едноставно и ефикасно, и за учениците и за наставниците

Меѓутоа, лекарка од локалната болница вели дека жртвите се стари меѓу 3 и 18 година, па во низата на контрадикторни изјави не е јасно на која возраст се жртвите.

Станува збор за сиропиталиште кое го основала и го води непрофитна организација од сојузната американска држава Пенсилванија.

Прочитај повеќе

Бели гаќи и црвени влечки-идеален моден аутфит во трговски центар во Сплит

Слободен печат

Трамп: До април ќе имаме доволно вакцини за секој Американец (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Уште две дечиња од струмичката градинка позитивни на Ковид-19

Маријана Митровска

Пендаровски: Благодарение на фестивалот „Браќа Манаки“, Битола и нашата држава се препознаени во светот на седмата уметност (ФОТО)

Маријана Митровска

Од 5.179 до 690 евра: Која земја на ЕУ има најголема, а која најниска просечна бруто плата

Маријана Митровска

Папата Франциск до светските политичари: Овозможете вакцината да биде достапна и на најсиромашните

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Франција даде зелено светло за употреба на тестови на плунка

МИА Агенција

За два дена во Црна Гора избувнале 56 пожари

Слободен печат

Повеќе од двесте илјади луѓе починаа од ковид-19 во САД

Слободен печат

Десетици демонстранти, повеќето жени, уапсени во Белорусија (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

Невремето во Грција одзеде два животи (ВИДЕО)

Слободен печат