Во пожар во болница во Индија загинаа осум пациенти со коронавирус

Во пожар што избувна утрово во болница во западна Индија загинаа осум пациенти заболени од новиот коронавирус, соопштија официјални лица.

Пожарникари со 15 противпожарни возила го гаснеле пожарот во одделот за интензивна нега во болницата Шреј во Ахмедабад, што бил изгаснат за половина час, изјави претставник на пожарникарите.

Според него, 35 пациенти биле пренесени во други болници.

Официјален претставник од индиската држава Гуџарат изјави дека најверојатна причина за пожарот е краток спој. Тој додаде дека еден болничар добил изгореници додека се обидувал да го изгасне пожарот.

Прочитајте и...  Д-р Фаучи: Вакцината против коронавирусот би можела да биде достапна во ноември

Прочитај повеќе

Биланси од судирите на Ерменија и Азербејџан во Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Слободен печат

Папата апелира за мир во регионот на Кавказ

Слободен печат

Акар: Анкара го поддржува Баку

Слободен печат

Во „Викендот без ДДВ“ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Слободен печат

Заев: Никој нема да биде изоставен со четвртиот пакет мерки (ВИДЕО)

Слободен печат

Рама од Валона најави: Албанија ќе ги олесни анти-ковид мерките

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен земјотрес во близина на Света Гора

МИА Агенција

Помпео на средби со Мицотакис и Денедиас во Атина

МИА Агенција

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Јом Кипур

Слободен печат

Азербејџан: Општа мобилизација во земјата не е неопходна

Слободен печат

Бектеши: Продолжува поддршката за туристичкиот сектор во текот на пандемијата

Слободен печат

Превентива и ран скрининг клучни за намалување на ризикот од појава на рак на дојка

Слободен печат