15 C
Скопје

Во пожар изгоре ловечката куќа Пашаџиково на Осоговските Планини

Огнот се проширил и на дел од боровите стебла во непосредна близина на ловечката куќа, но со ефикасната интервенција спречена е поголемо опожарување на шумата.

Голема материјална штета предизвикал пожарот што ноќеска избувнал во ловечката куќа во месноста Пашаџиково на падините на Осоговските Планини, при што целосно ја оштетил кровната конструкција, а се проширил и на горниот кат.

За пожарот во објектот, чиј сопственик е ЈП „Национални шуми”, била известена Територијалната противпожарна единица од Кочани која интервенирала со четири противпожарни возила и осум пожарникари.

-Целосно е изгорена кровната конструкција на објектот кој датира од 1934 година. Со оглед што се работи за стар објект, по кровот нема бетонска плоча, дрвени греди, поради што огнот се проширил и на катот. Поради намената и карактеристичното уредување, поголем дел од внатрешноста на куќата е од дрвен материјал, што придонесе за брзо ширење на пожарот. Морам да кажам дека пожарникарите работеа во исклучително тешки услови и по неколкучасовна интервенција огнот беше локализиран, истакна Благој Паунов, командир на ТППЕ – Кочани.

Огнот се проширил и на дел од боровите стебла во непосредна близина на ловечката куќа, но со ефикасната интервенција спречена е поголемо опожарување на шумата.

Екипа од Полициската станица во Кочани извршила увид на местото на пожарот, а според првичните наоди, најверојатна причина за неговото избувнување е запален оџак.

Поврзани вести

Уапсени двајца чаирчани кои со пиштоли се заканувале на жител на Топанско Поле

Маја Терзиова

Кривична пријава за инспектор кој поради несовесно работење го оштетил буџетот на МВР

Слободен печат

Приведен велешанец кој физички ја нападнал сопругата

Слободен печат

Измамена кумановка, платила 810 евра за наводен паричен надоместок

МИА Агенција

Скопјанец шетал со мачета во полициски чаc

Горан Наумовски

Полицијата истражува физичко насилство над дете снимено и објавено на социјалните мрежи

МИА Агенција

Остави Коментар