Во Португалија карантинот поради коронавирусот може да трае со месеци

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во земјата е 8251, а 187 луѓе починале.

Ограничувањата поради новиот коронавирус може да траат „еден, два, три месеци”, изјави португалскиот премиер Антонио Кошта.

Вкупно 3.600 компании побарале поддршка од португалската Влада да платат дел од платите на 76.000 вработени чија работа е стопирана како резултат на кризата со коронавирус, додаде тој.

Претседателот на Португалија Марсело Ребелу де Соуза се очекува попладнево да донесе одлука дали да се продолжи со вонредната состојба прогласена на 18 март, со која се наметнува ограничување на движењето на луѓето и предизвика затворање на илјадници бизниси.

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во земјата е 8251, а 187 луѓе починале.

– Не знаеме дали тоа ќе трае еден, два или три месеци и ова очигледно е застрашувачко за сите, рече Кошта за локални медиуми. Тој ги потсети граѓаните дека и покрај приближувањето на Велигден, тие нема да можат да одат кај другите членови на семејството за да слават заедно.

Прочитајте и...  Од тетовскиот водовод извадени два и пол кубни метри песок, чакал и земја

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат