Во поплавите во Тенеси загина најмалку 21 човек

Поплава /фото: МИА

Во поплавите во американската сојузна држава Тенеси загинаа најмалку 21 човек, додека 50 се водат како исчезнати.

Најпогоден од поплавите е градот Ваверли, што е лоциран во близина на главниот град на Тенеси, Нешвил. Надојдената вода уништи стотици домови.

Градоначалникот на Ваверли, Валс Фрејзер изјави дека загинатите се на различна возраст, меѓу кои има и бебиња и деца.

Извор: МИА

Видео на денот