Во Пекинг е прогласено највисоко ниво на закана поради коронавирусот

Во Пекинг има 29 лица заразени со овој вирус, а еден пациент е во сериозна, но стабилна состојба.

Во Пекинг денеска е прогласено највисоко ниво на закана по здравјето поради ширењето на коронавирусот, изјави претседателот на Здравствената комисија на Пекинг, Ли Хаичао.

Тој истакна дека Градот ќе преземе итни мерки заради контрола на ширењето на вирусот.

Како што пренуваат странските агенции, некои делови на Кинескиот ѕид утре ќе бидат затворени за посетители со цел да се спречи ширење на вирусот. Исто така, затворен е и Забранетиот град. Пекинг ги откажа и сите јавни настани за кинеската Нова година.

Во Пекинг има 29 лица заразени со овој вирус, а еден пациент е во сериозна, но стабилна состојба.

Според последните податоци, од вирусот се заразени 849 луѓе, најмногу во кинескиот град Вухан, каде се појави епидемијата, а 26 лица починаа.

Прочитајте и...  Кралицата Елизабета се обрати до нацијата: Ќе успееме во борбата против коронавирусот (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Гутереш со предупредување: Застрашувачко глобално зголемување на семејното насилство (ВИДЕО)

Богдановиќ: До Градот Скопје предложивме одложено плаќање на општествените давачки

Слободен печат

Зголемена радиоактивност поради пожарот што избувна во близина на Чернобил

Слободен печат

Се намалува бројот на смртни случаи од коронавирус во Франција

Слободен печат

Во Кина расте бројот на нови случаи со Ковид-19

Слободен печат

Опаѓа бројот на заразени од Ковид-19 во Германија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заболени тројца свештеници од Московската епархија

Слободен печат

Можно ново зајакување на мерките за превенција од ширење на Ковид-19

Слободен печат

Прв тигар во светот заразен со коронавирус

Слободен печат

Денес треба да пристигне нова група македонски државјани од Велика Британија

Слободен печат

Вчера потврдени 5 нови случаи на Ковид-19 во Косово, вкупно 145 заразени

Слободен печат

Сончево време со температура до 17 степени

Слободен печат