7 C
Скопје

Во општина Карпош се распрскува емулзиона течност по дел од повисоките места

Зимската служба на Општина Карпош распрскува емулзиона течност по дел од повисоките места – населби (Бардовци, Жданец и Трнодол). Станува збор за средство, чија цел е да спречи заледување на коловозот во пресрет на најавените снежни врнежи.

– Течноста се распрскува непосредно пред најавени снежни врнежи, со цел да се придонесе кон полесно топење на снегот по сообраќајниците и пешачките зони, информираа од Општина Карпош.

Од Општина Карпош наведоа дека се во постојана комуникација со Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

– Во консултација со стручните лица од оваа институција, се преземаат превентивни активности за полесно справување со најавениот снег. Имено, денеска се очекуваат снежни врнежи во попладневните и вечерни часови, а поинтензивни врнежи од снег се очекуваат во текот на утрешниот ден (од 2 до 5 cm во скопската котлина). Намерата на локалната самоуправа е примарно да се исчистат повисоките места (населби), како и да се обезбеди безбедно движење на граѓаните по пофреквентните зони, посочија од општината.

Прочитајте и...  Али Ахмети упати честитка до Џо Бајден, новиот претседател на САД

Поврзани вести

„Иницијатива против урбаното дивеење”: Општина Ѓорче Петров не престанува со нетранспарентно носење на урбанистички планови

Слободен печат

Филипче: Првите вакцини од „Фајзер” и од Србија ќе стигнат со интервентен увоз, планот за вакцинација е подготвен

Слободен печат

ЈП „Водовод и канализација“: Продолжува масовната кражба на капаци на шахти и решетки од сливниците

Слободен печат

Средба на министерот Спасовски со директорот на МАРРИ, Сашко Коцев

Слободен печат

Во Велика Британија кривично се гонети 6.500 луѓе поради насилство поврзано со ковид-19

Слободен печат

Една година на ЈП „Дрисла” под Град Скопје: Долгот од 175 милиони денари, сведен на 90 милиони, од 156 фирми, се должи на 30

Слободен печат

Остави Коментар