Во операција на Интерпол на Балканот спасени десетици жртви на трговија со луѓе

Жртвите биле принудени да проституираат, да работат присилно и да питачат.

Најмалку 89 жртви на трговија со луѓе, вклучително и седум деца, се спасени, а десетици  се уапсени во операцијата на Интерпол против организирани криминални групи на Балканот, соопшти меѓународната полициска организација.

Жртвите биле принудени да проституираат, да работат присилно и да питачат.

Во операцијата со кодно име „Тезеј” учествуваа 3.000 полицајци од осум земји, вклучително и Албанија, Молдавија и Турција. Акциите се одвиваа на граничните пунктови, станиците, автобуските станици и квартови.

Операцијата на Интерпол е извршена минатиот месец и траеше една недела. Во неа биле уапсени 72 трговци со луѓе и 167 други лица.

Прочитајте и...  Американскиот БДП во следниот квартал се очекува да падне за 7 проценти

Прочитај повеќе

ММФ: Светската економија влезе во рецесија

Слободен печат

Британската кралица во недела ќе има ретко обраќање до јавноста

Слободен печат

Потпишан договор за изградбата на новиот објект „Бамби” на градинката “Фидани”

Слободен печат

Поради пандемијата Европејците велигенските празници ќе ги поминат во изолација

Слободен печат

Меркел: Премногу рано е ги укиме ограничувањата, граѓаните да останат дома за Велигден

Слободен печат

Гутереш: Да се положи оружјето секаде во светот додека трае оваа здравствена криза

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Во понеделник стига помош од уште една пријателска земја на Македонија

Слободен печат

За дваесет отсто зголемен бројот на смртни случаи во Канада

Слободен печат

Албанските затвореници излегуваат на тримесечна слобода поради коронавирусот

Слободен печат

Кипар со софтверски систем ќе ја открива причината за смртта кај позитивните лица на Ковид-19

Слободен печат

Мицкоски: Ние сме држава која има во резерва тестови за само еден ден

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Падова среде пандемијата, ФОТОГРАФИИ од крајот на март

Слободен печат