Во октомври 68,1 отсто од потрошената струја од домашни извори

Во октомври годинава во земјава вкупно се потрошени 570.138 мегават часови електрична енергија, 20,245 милиони нормални кубни метри гас, 430.426 тони јаглен и 96.232 тони нафтени продукти.

Според податоците на Државниот завод за статистика,  68,1 отсто од потрошената електрична енергија е од домашно производство, а 92,6  отсто од вкупно потрошениот јаглен е употребен за производство на струја. 

Прочитајте и...  Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар додека трае епидемијата

Прочитај повеќе

Спасени 15 мигранти кои се обиделе да преминат од Франција во Велика Британија

Слободен печат

Епидемиологот Пашагиќ почина од последиците на коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Ова се моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање

Слободен печат

Премиерот Џонсон префрлен во болница

Слободен печат

Полицискиот час ги опустоши парковите, се шетаат само кучиња (ФОТО)

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар додека трае епидемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заразените од коронавирус во Кипар ќе се следат преку мобилна апликација

Слободен печат

Пазарите за диви животни во Кина повторно се отвораат, расизмот кон азиската популација во САД расте (ВИДЕО)

Слободен печат

Кралицата Елизабета се обрати до нацијата: Ќе успееме во борбата против коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Скопје како во филмот „Јас сум легенда“, само без зомби (ФОТО+ВИДЕО)

Љубиша Николовски

Баша: Нискиот број на тестови во Албанија ја прикрива вистината и чини животи!

Слободен печат

Француски план предвидува 300 милијарди евра на кредити за поддршка при економската криза

Слободен печат