-8 C
Скопје

Во Охрид изминатата седмица 221 новозаразен со Ковид-19, во Струга 181, 34 во Дебар

Седмичниот извештај на Центарот за јавно здравје од Охрид што ги опфаќа општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани, Дебар и Центар Жупа покажува дека во периодот од 21 до 27 ноември лабораториски е дијагностицирано присуство на Ковид-19 кај 221 лице од Охрид, 181 лице од Струга и 34 лица од Дебар.

Во Охрид има 614 активни случаи на коронавирус, во Струга 427, а во Дебар 91. Во односниот период оздравени се 176 лица од Охрид, 115 лица од Струга и 25 лица од Дебар. Изминатата седмица се регистрирани по три смртни случаи во Охрид и Струга и два во Дебар.

Кога станува збор за вкупниот биланс од почетокот на епидемијата заклучно со вчерашниот ден Ковид-19 е регистриран кај вкупно 3405 лица во односните општини и тоа 1551 лице во општините Охрид и Дебрца, 1399 лица во општините Струга и Вевчани и 455 лица во општините Дебар и Центар Жупа. Оздравени се 949 пациенти од Охрид, 898 од Струга и 341 пациент од Дебар и Центар Жупа.

Прочитајте и...  Усвоен планот за распределба на административните службеници во земјава

Црниот биланс досега е 52 починати од охридско, 88 од струшко и 21 лице од Дебар и Центар Жупа.

Поврзани вести

Усвоен планот за распределба на административните службеници во земјава

Слободен печат

Јанша: Вакцинација на 70 отсто од населението во Словенија до почетокот на летото

Слободен печат

Фрчкоски: Би било добро вакцинацијата да започне што побрзо

Слободен печат

РАСТЕ ТЕНЗИЈАТА ВО ВАШИНГТОН: Откриени се десничари во редовите на Националната гарда кои требало да ја обезбедуваат инаугурацијата!

Слободен печат

Да продолжат разговорите со Бугарија, процесот да заврши со старт на преговорите за членство, порачуваат европските дипломати во земјава

МИА Агенција

ДУРИ 10 МИЛИОНИ ДЕЦА ЗАГРОЗЕНИ ОД ГЛАД ВО АВГАНИСТАН: Војна, сиромаштија и пандемија ги оставаат во борба за гол живот!

Слободен печат

Остави Коментар