Во НБА се играше тажна кошарка (ВИДЕО)

Челниците на НБА лигата одлучија да не го откажуваат натпреварите иако во хеликоптерска несреќа загина Коби Брајант.

Играчите ја одработија својата задача бидејќи мораа, многумина од нив беа тажни, а некои играа и со солзи во очите поради трагичната смрт на еден од најголемите кошаркари во историјата.

Очекувано сите средби почнаа со минута молчење, и на сите натпревари во воведните напади на екипите, играчите не ги искористија 24. секунди за напад во чест на Брајант.

Емотивно беше и во Медисон Сквер Гарден, каде играа Њујорк и Бруклин, а бекот на „мрежичките“, Кајри Ирвинг, потресен од заминувањето на својот ментор, не настапи на натпреварот.

Во најтажната вечер во историјата на НБА, речиси секаде беше иста сликата, сите се обидуваа да му оддадат последна почит  на Брајант.

 

Резултати:
Њујорк – Бруклин 110:97
Орландо – ЛА Клиперс 97:112
Њу Орлеанс – Бостон 123:108
Атланта – Вашингтон 152:133
Сан Антонио – Торонто 106:110
Денвер – Хјустон 117:110
Портланд – Индијана 139:129

Прочитајте и...  НБА: Клиперси го декласираа Денвер, одлична партија на Јокиќ! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Го победија Реал Мадрид, а сега убедливо загубија од Еибар! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Не знае за притисок: Колку меч топки Ѓоковиќ спаси во кариерата? (ФОТО)

Слободен печат

Коронавирусот одложи пет натпревари во Серија А, меѓу нив и дербито Јуве-Интер!

Слободен печат

Арсенал на своите навивачи ќе мора да им плати 4,5 милиони фунти!?

Слободен печат

Резултатите добри, управата со „две страни“: Бобан и Малдини против Газидис!?

Слободен печат

ЛШ: Вардар со Горбок и Калараш против Монпелје! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

КАКО ГОЛ ЗА ТИТУЛА: Пикадо – Мајкл Смит со историски 9/9! (ВИДЕО)

Слободен печат

Рамос пред неделното „Ел Класико“: Знаеме како против Меси и Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

Погледнете го потегот што го направи Ѓоковиќ против Монфис! (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА: Клиперси го декласираа Денвер, одлична партија на Јокиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Секој кој вели дека Роналдо е подобар од Меси, не знае ништо околу фудбалот!

Слободен печат

КАКО УСПЕА ЧОВЕКУ: Неверојатен автогол на голманот на Гренобл! (ВИДЕО)

Слободен печат