Во напад на ИД загинаа најмалку 19 припадници на сириските безбедносни сили

Фото: EPA-EFE/ATEF SAFADI

Во денешниот напад на припадници на Исламска држава загинаа најмалку 19 припадници на сириските безбедносни сили во провинцијата Хама, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права.

Во напад на 30 декември минатата година извршен од припадници на ИД во провинцијата Деир ал Зур беа убиени намалку 30 припадници на сириските безбедносни сили.

ИД во изминатите две години претрпе големи загуби во Сирија и во соседен Ирак, но нејзини припадниците повремено извршуваат напади во двете држави.

Видео на денот