23.8 C
Скопје

Во најновиот ковид бран зголемен процентот на заразени малолетници

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, за периодот од 15 до 21 март, објавен вчера покажа дека бројот на новозаразени, починати и оздравени е зголемен во однос на минатата недела. Регистрирани сe 6 899 нови позитивни случаи од 35 градови во државата со зголемување од 26,4 отсто во однос на минатата недела, соопшти вчера Министерството за здравство. Највисока неделна инциденца е регистрирана во Неготино (заедно со Демир Капија).

Најголемо процентуално зголемување во однос на претходната недела е забележано кај возрасните групи од 10 до 19 години, односно 33,1 отсто.

Процентот на позитивност се движи од 23,4 отсто до 32,3 отсто, просечно 27,9 отсто, што е за три отсто повеќе во споредба со минатата недела.

Зголемен е и бројот на починати во однос неделата претходно. Пријавени се 158 смртни случаи од 27 градови, што е 22,5 отсто повеќе во однос на минатата недела.

Со статус „оздравени” се стекнале 3 343 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување, со зголемување од 22,1 отсто во споредба со минатата недела.

Висок процент на нови случаи на ковид-19 покажа и вчерашната статистика. Од 3 728 тестирања, регистрирани се 1 056 новозаразени, што е 28 отсто од тестираните. Пријавени се вкупно 25 починати лица, на возраст од 29 – 87 година, а оздравени 727 пациенти. Сите пријавени се починати во болнички услови и со коморбидитети, информираа од Министерството за здравство.

Досега во земјата се направени вкупно 595 686 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 120 882, бројката на оздравени пациенти е 102 201, на починати е 3 528, а бројот на активни случаи изнесува 15 153. Најмногу активни има во Скопје – 7 728, Прилеп – 920, Кавадарци – 648, Охрид – 588, Куманово – 553, Тетово – 458, Велес – 485, Битола – 472, Неготино – 427. Во другите градови има помалку од 400.

На инфективните оддели во Скопје и во болниците во другите градови се лекуваат 1 392 пациенти со ковид-19. Има околу 300 празни болнички кревети во ковид-центрите, од кои 70 слободни места во Скопје.

Во ковид-центрите во главниот град хоспитализирани се вкупно 569 лица. Голем број од пациентите се на кислородна поддршка. Во ковид-центрите во болниците во другите градови, пак, пријавено е дека се лекуваат вкупно 823 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот.

Во ковид-центрите на интерните и на хируршките клиники се лекуваат 277 пациенти. Во ГОБ „8 Септември” во Скопје има вкупно 123 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 117 пациенти. Во болницата во Битола се хоспитализирани 82 пациенти, во Куманово 124, во Охрид 94, во Прилеп 117, Кавадарци 65. Во болницата во Гевгелија, каде се лекуваат 25 ковид-пациенти, се пожалија дека повеќе немаат слободни места. Во тој град десетина вработени во градинките се инфицирале со коронавирусот. И покрај големиот број на заразени вработени, од градинката велат дека воспитниот процес се одвива без никаков застој.

Во меѓувреме, продолжува вакцинирањето на здравствените работници. Заклучно со 22 март вкупно се вакцинирани 6 704 здравствени работници со прва доза (4.002 – „Фајзер” и 2 702 – „Спутник В” и 2 572 („Фајзер”) со втора доза на вакцина против ковид-19.

Министерот за здравство Венко Филипче вчера потенцираше дека платите на оние кои го понесоа најголемиот товар од пандемијата, постојано растат.

– Кумулативно, заедно со сите зголемувања досега, вклучително и зголемувањата во месец февруари 2020 година, основната плата на лекарот специјалист ја зголемивме за 40 отсто, на медицинските сестри помеѓу 20 и 23 проценти. На општите лекари за 25 отсто, а на здравствени соработници за 15 проценти, напиша Филипче.

Во однос на полицискиот час, кој беше воведен за да се спречи ширењето на коронавирусот вчера МВР регистрира 13 прекршувања на забраната за движење и изрече 365 санкции за неносење маска.

Во светот досега се заразија над 124 милиони лица, починаа повеќе од 2,7 милиони, а како оздравени регистрирани се 100 милиони пациенти.

Европската комесарка за здравство Стела Киријакидес вчера ги повика сите земји кои произведуваат вакцини против ковид-19 да придонесат за глобалната понуда и да го олеснат доброто функционирање на синџирите на снабдување.

– Ги повикуваме компаниите вклучени во синџирот за производство на вакцини да ги ослободат сите резерви и да ги почитуваат договорите, изјави Киријакидес на состанокот на Светската здравствена организација (СЗО) во Женева.

Потпретседателот на Европската комисија Марош Шефовиќ вчера изјави дека со договорите за вакцини со фармацевтските компании може да се очекува да се постигне целта да биде вакцинирано 70 отсто од ЕУ населението до крајот на летото и покрај проблемите со „АстраЗенека“.

Потпретседателот на Комисијата порача дека сега е време да се забрза испорака на договорените вакцини, и дека „АстраЗенека“ и натаму не ги исполнува своите ветувања зацртани во договорите.

Сепак со дозите што треба да пристигнат од „Модерна“, „Џонсон и Џонсон“ и „Фајзер“ до крајот на вториот квартал, Европската Комисија е оптимист дека ќе се постигне целта на вакцинација на 70 отсто од возрасното население во ЕУ до крајот на летото.

Поврзани вести

Разни соеви на ковид-19 галопирачки се шират во Африка

Слободен печат

Македонците ќе можат слободно да патуваат во Германија: Границите ќе бидат отворени за вакцинираните лица

Слободен печат

Санкционирани 106 возачи поради пребрзо возење во Тетово и Гостивар

Слободен Печат

Маричиќ: Хрватска ја подджува земјава во стартот на преговорите за членство во ЕУ

Слободен Печат

Навални го исмеа Путин поради наводите за негово бегство од Русија додека бил во кома

Слободен печат

Санкционирани 67 возачи на автопатот Скопје – Велес

Слободен Печат

Остави Коментар