Во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот, тврди СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди дека можеби никогаш нема да има сигурен лек за коронавирусот, иако сите се надеваат на спасоносна вакцина против вирусот со кој се заразија над 18 милиони луѓе ширум светот.

– Во моментов немаме конечно решение за вирусот, и можеби никогаш нема ни да има, предупреди генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус.

Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

– Пораката до луѓето и владите е јасна: Направете сè, рече Тедрос на брифинг во Женева.

Тој рече дека маските треба да станат симбол на солидарноста ширум светот.

Прочитајте и...  Џон Јовановиќ: Почнува нова ера во односите меѓу Србија и САД

Рајан рече дека земјите со висок степен на трансмисија, меѓу кои се и Бразил и Индија, треба да водат голема битка.

– Излезот е долгорочна и постојана посветеност, истакна тој.

Претставниците на СЗО изјавија дека тимот за истражување на СЗО, кој бил испратен во Кина, од каде потекнува вирусот, сè уште не се вратил.

Тедрос исто така ги повика мајките да продолжат со доењето на своите деца и ако имаат Ковид-19, затоа што придобивките значително го надминуваат ризикот од зараза.

СЗО: Мајките треба да дојат и кога имаат Ковид-19

Прочитај повеќе

Кој ќе биде новиот Џокер? На Хоакин Феникс му нудат вртоглава сума да сними уште две продолженија

Слободен Печат

Мајка оставала две годишно дете само по неколку дена

Илинка Иљоска

Германски ковид- 19 екперти доаѓаат во Косово

Илинка Иљоска

Хоти потпиша договор со Меѓународната финансиска корпорација за развој вреден повеќе од милијарда долари

Илинка Иљоска

ЕХФ го одложи натпреварот Вардар-Елверум!

Слободен печат

Во очи на посетата на Ричард Гренел косовската полиција затвори булевар по дојава за можна бомба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Не е се така како што изгледа: И Лепа Брена сaкаше да се направи слаба со Фотошоп, па искриви се околу себе! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ковид-19 во регионот: Најмногу починати и заразени во БиХ, Македонија со повеќе активни случаи од Словенија

Слободен печат

Руфати ја продолжува фудбалската кариера во Украина! (ФОТО)

Слободен печат

Рада Трајковиќ: Договорот од Вашингтон, политички земјотрес за Вучиќ

Слободен печат

Лајчак ги објави темите за кои ќе се дискутира утре во Брисел

Илинка Иљоска

Суперхрана и коктели кои мора да ги пробате оваа есен за супер здравје и топ форма! (ТОП 5 РЕЦЕПТИ)

Слободен печат