Во Миравци изложени фотографии посветени на фолклорна манифестација „Ѓура Мара”

Организаторите на манифестацијата изјавија дека фотографиите се направени на изминативе изданија на манифестацијата на која главни актери беа членовите на КУД „Танец” од Миравци. Изложбата ќе биде отворена на 3 август.

Во Домот на културата во гевгелиското село Миравци од денеска ќе бидат изложени фотографии посветени на традиционалната културна манифестација „Ѓура Мара”, што финансиски е подржана од Министерството за култура и општина Гевгелија.

Автентичната фолклорна манифестација, која по традиција се одржуваше на третиот ден од Велигден, годинава за прв пат поради пандемијата од коронавирусот беше одложена поради што организаторите беа принудени да ја организираат на сосема поинаков начин од очекувањето на аудиториумот, поточно за време на продолжениот Илинденски викенд, во чест на прославата на Денот на Републиката.

Организаторите на манифестацијата изјавија дека фотографиите се направени на изминативе изданија на манифестацијата на која главни актери беа членовите на КУД „Танец” од Миравци. Изложбата ќе биде отворена на 3 август.

Прочитајте и...  Познатата руска пијанистка Наталија Трул вечерва на „Охридско лето“

Прочитај повеќе

„Живко Чинго” за расказот на Јована Матевска Атанасова

Миа

Познатата руска пијанистка Наталија Трул вечерва на „Охридско лето“

Слободен Печат

Музичка вечер со Дуо „СолиПс” на „Охридско лето”

Слободен печат

„Макфест” годинава ќе се одржи на отворено

Слободен печат

„Охридско лето“ го отвоти Народниот театарот од Велес со претставата „Сестрите Прозорови“ (ФОТО)

Слободен Печат

„Сестрите Прозорови” на театарот „Јордан Хаџи Константинов – Џинот” вечерва на „Охридско лето”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Претседателот Пендаровски ќе го отвори јубилејното 60-то издание на Охридско лето

Слободен печат

Со концерт посветен на Ана Липша Тофовиќ вечерва отворање на јубилејното 60-то издание на „Охридско лето”

Слободен печат

Коронавирусот и македонскиот филм: Филмот е ставен на пауза

Слободен печат

Промовирана студијата „Балканскиот етнички феникс” од Рубин Земон во Охрид

Слободен печат

Најубавото македонско интервју некогаш направено

В.Т.