Во Мариупол загинаа најмалку 22.000 луѓе

мариупол
Руски војници во Мариупол/Фото: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Советникот на градоначалникот на Мариупол, Петро Андриушченко изјави дека од почетокот на војната во градот загинале најмалку 22.000 луѓе.

Тој додаде дека во Мариупол, кој сега е под контрола на руските сили, најверојатно бројот на жртвите е многу поголем.

Андриушченко истакна дека Мариупол „е вратен во Среден век”.

Видео на денот