Во Македонска Каменица се намалува бројот на позитивни пациенти на Ковид-19

Се намалува бројот на пациенти позитивни на вирусот Ковид-19 во Македонска Каменица.

Во оваа општина, како што соопштија од здравствената станица, еден пациент е регистриран како оздравен со што моменталната бројка изнесува тројца активни пациенти на коронавирус.

– Се работеше за асимптоматски случај, кој иако имаше позитивен наод немаше симптоми и прилично лесно го преброди вирусот. Од вкупно четири активни случаи заклучно со денешниот ден, остануваат позитивни на вирусот уште тројца пациенти, истакнаа од здравствената станица во Македонска Каменица.

Додадоа дека слична е состојбата и на останатите пациенти.

-И тие се во добра здравствена состојба. Поради нивната асимптоматичност на вирусот, се очекува набрзо и тие да ја надминат болеста, додадоа надлежните.

 

Прочитајте и...  Ало, ало: На мобилен месечно зборуваме по 3,5 часа, фиксните линии во пораст

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ на координација ќе одлучува дали ќе даде поддршка на двата предлог закони за основно и средно образование

Ница ги затвора баровите и воведува дополнителни мерки поради епидемијата

Слободен печат

Средба Маричиќ – Брнз: САД се силен сојузник во реформите за владеење на правото и градење на силни и независни институции

Слободен печат

Австралиската Влада со пет милиони долари ја помага новинската агенција ААП која пропаѓаше

Слободен печат

Заев: Да се отфрлат предрасудите, субвенции ќе има за сите етнички заедници и иницијативи

Слободен печат

Фрчат казни во Франција за неносење маски, околу 44,5 илјади Французи платија по 135 евра

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Околу 40.000 ученици немаат опрема за онлајн настава, часовите ќе ги следат на телевизија

Михаило Донев

ЕУ ќе ја купува и вакцината на „Санофи” и „ГСК”

Слободен печат

Синдикатите ги кренаа работниците, протести во 23 италијански градови

Слободен печат

Димитриевска за жалбата на ОЈО за сообраќајката кај Млечен: Ми се потврдија поплаките за обвинителката и судијката!

Лука Андреев

Предизборни митинзи во САД: Бајден бара оставка од Трамп, тој пак ја нападна Хилари Клинтон

Слободен печат

Мицкоски: Пратениците треба да се коректори на политиките на старо-новата влада

Слободен печат