Во Маџир маало на ул. „Петричка” се гради канализација и се обновува водоводот

Се поставува атмосферска и фекална канализација и се реконструира водоводната мрежа на ул. „Петричка” во Маџир маало во Општина Центар, во должина од 450 метри квадратни.

– Инвестицијата изнесува осум милиони евра, што општината ги доби како грант од Министерството за транспорт и врски, информираа денеска на стартот на градежните работи градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески.

Богдановиќ потенцираше дека се решаваат реални проблеми на жителите, забалежувајќи дека  активности за нова и обнова на постојната комунална инфраструктура во населбата што е во најстрогиот дел на Центар немало 50 години.

– По  поставувањето цевки, канализација и мрежа, следува целосно асфалтирање на улицата на површина од 2.700 метри квадратни и поставување на  сите дополнителни елементи. Ме радува фактот што централната власт преку грантови ги помага општините и заедно и со сопствени средства успеваме да ги решаваме проблемите коишто, за жал, се оставени во изминатиот период. Добро е што централната власт средствата ги наменува за вистински реални проблеми, а не за непродуктивни  трошоци, изјави  Богдановиќ.

Прочитајте и...  Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Според Сугарески, станува збор за сериозен капитален дел  во овој дел на општината и Скопје.

– Со изградбата на оваа атмосферска канализација и реконструкцијата на водоводната мрежа ќе решиме уште еден проблем на граѓаните  на овој дел на Скопје. Жално е што во  21 век се уште разговараме за водоводи и канализации, меѓутоа основна наша цел е во секое населено место и  секаде каде има потреба од изградба и реконструкција  тоа и да биде направено, рече Сугарески.

Прочитај повеќе

Грчко вето во НАТО за заедничкото соопштение за поддршката на Турција

Слободен печат

Петровиќ: Економските бенефити се само дел од придобивките кои ги носи членството во НАТО

МИА Агенција

Дачиќ: Не е исклучено коронавирусот да е дел од специјалната војна кон Кина

Слободен печат

Ким: Последиците ќе бидат сериозни доколку вирусот се прошири

Слободен печат

Ердоган тврди дека 18.000 бегалци ја минале границата кон Грција

Слободен печат

Регистрирани уште девет жртви на коронаворусот во Иран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пецас: Спречени беа над 4.000 нелегални влегувања во Грција

Слободен печат

Антикорупциска и препорача на Владата да ја преиспита одлуката за именувањето на Хасани за директор на Финансиска полиција

Слободен печат

Уште една пациентка со респираторна инфекција се јавила на Инфективна, патувала во Северна Италија

Слободен печат

Иранскиот пратеникот кој беше заразен со коронавирус почина

Трамп е подготвен на разговори за контрола на вооружувањето

Слободен печат

Забрчанец: Не го чепкајте Груевски, тој е на Мицкоски!

Слободен печат