13 C
Скопје

Во Лондон средба на Г-7 во живо

Покрај членовите на Г-7, Велика Британија на тридневен состанок покани министри од Австралија, Индија, Јужна Африка и Јужна Кореја.

Во Лондон се одржува првиот состанок на министрите за надворешни работи на Г-7 во изминатите две години и најавено е зајакнување на соработката со традиционалните сојузници и помош при решавање на прашањата поврзани со пандемијата, сиромаштијата и образованието на девојчињата, климатските промени, како и тензиите со Кина и со Русија.

Министрите за надворешни работи на Г-7 дојдоа во Лондон на првиот состанок во живо од почетокот на пандемијата, а британскиот домаќин Доминик Раб ги отвори разговорите со американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Исто така Велика Британија, како претседател на ротирачкото претседателство на Г-7, се обидува повторно да укаже на влијанието на Западот и да се осврне на прашањата како што се обновување за пандемијата, климатските промени и како да се справи со Кина и Русија.

Покрај членовите на Г-7, Велика Британија на тридневен состанок покани министри од Австралија, Индија, Јужна Африка и Јужна Кореја.

Во пресрет на состанокот, Раб истакна дека министрите од Г-7 ќе разгледаат предлог за изградба на механизам за брз одговор за да се спротивстават на руската „пропаганда” и дезинформација, додавајќи дека британски и американски претставници изразиле загриженост за растечката стратешка соработка меѓу Русија и Кина во последно време месеци

Тој истакна дека е потребно да се урнат некои бариери помеѓу Г-7 и другите истомисленици, така што ќе има поширока мрежа на сојузници кои се залагаат за отворени пазари и демократија.

Членки на Г-7 се Велика Британија, САД, Канада, Франција, Германија, Италија и Јапонија, а нивниот комбиниран бруто домашен производ е околу 40.000 милијарди долари, нешто помалку од половина од глобалната економија.

Поврзани вести

ВИДЕО | Се слушна ѕвоното во Детската клиника: Малата Ана ја доби борбата со болестите

Слободен печат

Утре се одбележува Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот

Слободен печат

Бегал од полиција, па со 140 км на час удрил во лежечки полицаец

Слободен печат

Двајца станари со деменција побегнале од старечкиот дом во Тенеси благодарение на воената обука, персоналот казнет

Слободен печат

Деспотовски: Заврши времето на евтина работна сила, немаме луѓе за извоз

Слободен печат

Успорената демографија нема да ја сопре Кина

Гидеон Рахман/Financial Times

Остави Коментар