Во Куманово зајакнати мерки за справување со коронавирусот

Забрана за влез и излез со јавен превоз, редуцирање или затворање на фабриките и продавниците, дополнителни медицински тимови и поголем број на тестирања, ќе се применуваат од денеска во Куманово како дел од зајакнатите мерки што ги донесе Владата за запирање на заканата од коронавирусот.

Укинат е градскиот и меѓуградскиот патнички и железничкиот јавен превоз. Владата им препорача на компаниите со големи производствени и продажни капацитети во оваа општина да го приспособат своето работење со редуциран број на вработени или целосно да ги затворат.

Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје, пак, се задолжени да преземнат поинтензивни активности не само во Куманово, туку и во целиот кумановски регион, со оглед на тоа што од таму се една од починатите и неколкумина заболени од коронавирусот. МЗ и ИЈЗ треба да подготват посебен план со екипи за да се преземат сите потребни мерки за спроведување на поголем број тестирања, со цел континуирана детекција и организација на следење на состојбата со бројот на инфицирани лица од коронавирусот, како и да се упати стручен медицински персонал и да се обезбеди техничка помош за потребите на Општата болница во Куманово.

Прочитајте и...  Поведена постапка против 38 непочитувачи на полицискиот час во Скопје

Министерот за здравство Венко Филипче вчера изјави дека со овие мерки треба да се прекинат градските и меѓуградски врски на Куманово со другите општини со цел да се воспостави форма на карантин, нешто слично како што беше направено во Дебар кога беа утврдени случаи на локална трансимисија на болеста.

Прочитај повеќе

ЕК: Разумно е да се размислува за избори, не може вечно да има техничка влада

МИА Агенција

Дескоска: Ако не се продолжи вонредната состојба, изборите се на 21 јуни, тоа го предвидува и Уставот и уредбата

Слободен печат

Трамп со декрет ќе ја ограничи заштитата од одговорност на социјалните мрежи

Слободен печат

Американски воени авиони утре ќе летаат долж реката Вардар за да го поздрават нашето членство во НАТО

Слободен печат

Истражување на EY: Франција водечка европска дестинација за нови странски инвестиции

Слободен печат

Тачи како доказ за бизнисот со дрога на „Курти и неговата група” го даде ова ВИДЕО

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шекеринска: Армијата беспрекорно ги извршува задачите во справувањето со пандемијата, затоа е НАТО Армија

Слободен печат

Си-Ен-Ен: Разорен биланс од пандемијата во САД

Слободен печат

Советот за безбедност в сабота ќе одлучува за вонредната состојба

Слободен печат

Реструктурирања во „Нисан мотор“, се затвора фабриката во Барселона

Слободен печат

Над 130 лица во Штип ставени во изолација по контактите со заразените текстилни работнички

Слободен печат

СЗО: Кризата да не ги присили владите да ги намалат јавните трошоци за здравството

Слободен печат