-2 C
Скопје

Во Куманово единаесет новозаболени со Ковид – 19

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 11 нововозаболени лица од Ковид 19, сите од Куманово, соопштија, денеска надлежните од јавната здравствена установа. Министерството за здравство соопшти дека починала 61 – годишна пациентка во болнички услови.

– Новозаболените потекнуваат од познати кластери, изјави директорот на Центарот, д-р Ариф Љатифи.

Денеска се изврешни 20 тестирања од кои 16 по „Мој Термин” и четири тестирања, извршени согласно епидемиолошки индикации.

Од почетокот на пандемијата во кумановско-липковскиот регион, ковид дијагностицирани се 1.533, а во моментов активни се 287 случаи.

Прочитајте и...  Презентација на анализа на Деловникот и Законот за Собрание од аспект на родот и различностите

Поврзани вести

ВИДЕО: Мигрантите во БиХ спасија жена од сигурна смрт

Илинка Иљоска

Холандската влада падна по скандалот што доведе до зголемување на невработеноста, банкрот и бројни разводи

И.И.

Шефот на иранската дипломатија Зариф: Планетата Земја ќе биде подобро место за живеење без Трамп

Слободен печат

ВИДЕО I Северна Кореја го покажа новото „најмоќно оружје“: САД се најголемиот непријател

И.И.

Прв контакт меѓу досегашната и идната администрација на САД: Мајк Пенс и честиташе на Камала Харис

Слободен печат

Универзитет „Џон Хопкинс“: Над два милиони лица во светот починаа од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар