Во куќа во престижен кварт во Париз пронајден труп, таму лежел 30 години

„Сите бевме потресени кога дознавме дека таму стоело толку долго, без некој да знае нешто за тоа“, рече Сабине Лебретон, потпретседателка на локално здружение кое се занимава со заштита на зградата.

Рестраврацијата на напуштена резиденција во еден од најпрестижните квартови во Париз е прекината зошто во подрумот е пронајдено распадната тело, кое таму се наоѓало 30 години, објави Гардијан.

Огромното здание во улицата Одино во центарот на Париз, неколку минути од службената резиденција на премиерот и поранешниот дом на Ив Сен Лорен било празно повеќе од 30 години. Во него некогаш живеел поетот и драматург Франсоа Копе, а некогашната прекрасна градина од средината на осумдесеттите е напуштена и до денеска целосно обрасната.

Престижната зграда конечно овој јануари го продаде дискретна холандска компанија на аукција која траела едвај 15 минути. За 35,1 милиони евра ја купи Жан- Бернар Лафон, некогашен директор на инвестициската компанија Вендел, кој денеска води свој бизнис.

Прочитајте и...  Тихановскаја го бара Макрон за посредник за решавање на кризата во Белорусија

Големите зафати на зградата која е посегно заштитена, започнаа во февруари. Но тогаш работниците пронајдоа распаднато тело во продрумот под куп даски, а за нивното откритие јавноста дозна дури неодамна.

„Сите бевме потресени кога дознавме дека таму стоело толку долго, без некој да знае нешто за тоа“, рече Сабине Лебретон, потпретседателка на локално здружение кое се занимава со заштита на зградата.

Полицијата по пронаоѓањето на остатоците од телото покрена истрага и дојде до сознание дека станува збор за бездомник алкохоличар кој се викал Жан – Пјер Рено.

„Можеме да претпоставивме дека се истепал со некој кој исто така живеел на работ на општеството. Не е јасно дали умрел во зградата или таму е донесен и веројатно никогаш нема да дознаеме кој го убил. Многу е веројатно дека и самиот убиец денеска е мртов“, рекоа извори од полицијата.

Прочитајте и...  На Ќафасан уапсени вооружен Полјак и Индиец во обид да влезат во Македонија

Децата на Рено се пронајдени и известени за смртта на таткото, а новиот сопственик Лафон одби да ги коментира настаните.

Се очекува работите на зградата да почнат после летото.

 

Прочитај повеќе

Борел до Димитров: Бидете уверени во мојата посветеност на интегранција на Северна Македонија во ЕУ

Слободен печат

Студентите се „гужваат“ на факултетите за упис на семестар: Не се почитуваат мерките за заштита од ковид-19 (ФОТО)

Михаило Донев

И фирмите што работат со државата останаа со куси ракави

СЗО: Милион смртни случаи од Ковид-19 е многу тажен биланс

Слободен печат

Царовска: Онлајн наставата може да се следи и со стари компјутери (ВИДЕО)

Нови 112 случаи на коронавирус, осум лица починаа, 159 пациенти се оздравени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Битиќи и Шахпаска за дел од економските мерки од четвртиот пакет

Слободен печат

Вучиќ: Нема српско оружје во судирот меѓу Ерменија и Азербејџан

Марина Дамческа

Алексиќ: Спроведувањето на Јанкулоска во „Идризово” е надвор од секоја законска процедура

Слободен печат

Русковска: За евентуално обвинение за надоместоците во СЈО би почекале уште еден ревизорски извештај

Лука Андреев

Фетаи не е задоволна од пресудата за „Шамарите во Центар“

Здравствените установи во Охрид и оддадоа последна почит на почината медицинска сестра (ВИДЕО)

Слободен печат