10.8 C
Скопје

Во Крагуевац се издавале лажни факултетски дипломи за граѓани од Македонија, Косово и Хрватска

Ректорот на Универзитетот во Крагуевац, проф. Ненад Филиповиќ веќе поништил 22 дипломи издадени во 2014 година од Факултетот за медицински науки на медицински сестри.

Обвинителството на Србија и полицијата започнаа истрага за незаконско издавање на 22 дипломи од Факултетот за медицински науки на Универзитетот во Крагуевац за медицински сестри од Хрватска и уште 15 дипломи на доктори добиени на различни факултети, претежно за менаџмент и економија, издадени на граѓаните од Косово и Македонија, објави Новости.

На Универзитетот нема докази дека овие 22 лицаа се запишале на докторски студии, нема податоци за положени испити, нострификација на претходно стекнати дипломи и нема трага од парите кои наводно биле платени за образование. Постојат само дипломи кои им биле издаден.

Ректорот на Универзитетот во Крагуевац, проф. Ненад Филиповиќ веќе поништил 22 дипломи издадени во 2014 година од Факултетот за медицински науки на медицински сестри.

Поврзани вести

Скопјани пронашле безживотно тело на подрачјето на Гази Баба

Слободен печат

Три лица претепале скопјанка пред малолетниот син

Слободен печат

Џафери пред уставните судии: За Законот за ЈО во целост се почитуваа одредбите од собранискиот Деловник

Слободен печат

Дебарчанец ги истепал сопругата и децата

Членот на Судски совет Зоран Теофиловски обвинението против него го смета за монтирано

МИА Агенција

Во подрум уапсени зависници од кокаин и марихуана

Остави Коментар