1 C
Скопје

Во Косово вчера регистрирани 10 починати и 521 заболен од Ковид-19

Бројот на жртви на пандемијата на Ковид-19 во Косово се искачи на вкупно 1.026 од појавата на болестаоткако минатото деноноќие починаа 10 од пациентите заразени од коронавирусот, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според последниот извештај на Националниот институт за јавно здравство на Косово, во минатите 24 часа се регистрирани 521 новозаболен, со што бројката на лица кај кои е откриен вирусот се искачи на 40.117. Од нив, вклучително вчерашните 585 излекувани, болеста досега ја совладале 25.586 лица.

Официјално, согласно последните податоци, во земјата моментно има 13.579 носители на заразата.

Вчера се извршени 1.375, а вкупно досега 145.363 тестирања со методот РТ-ПЦР.

Извор.МИА

Прочитајте и...  Курти со забрана за учество на парламентарните избори во Косово

Поврзани вести

ВИДЕО I Ооо Пјетер! Спасувачите извлекоа старец затрупан под 4 метри снег

Илинка Иљоска

Повторно отворена „Јавна соба“ – групата на која се споделуваа експлицитни фотографии

Слободен печат

ВИДЕО: Експлозијата го тресе Ријад само неколку дена по друг обид за напад

Слободен печат

Општина Карпош: Направените штети многу тешко се санираат дури и по законски пат

Анета Стојковска

ВИДЕО: Во исчекување на вакцините против ковид-19, земјите од Западен Балкан го губат трпението

Илинка Иљоска

Бајден се слушна и со Столтенберг: САД остануваат посветени на колективна одбрана и на зајакнување на трансатлантската безбедност

Слободен печат

Остави Коментар