1 C
Скопје

Во Косово се намалува бројот на новозаразени од ковид-19, евидентирани се и 6 починати

Националниот институт за јавно здравје (НИПЗ)  во Косово во саботата објави дека шест пациенти починале од коронавирусот. регистрирани се уште 363 нови случаи на ковид-19.  

„Во рок од 24 часа, пријавени се 6 смртни случаи со SARS CoV-2 позитивни. Случаите со смртта се од општините: Приштина 3 случаи (85, 81, 75 години), Липјан 1 случај (83 години), Малишева 1 случај (71 година), Суварека 1 случај (71 година стар) “, се вели во соопштението.

Новите случаи се појавуваат по тестирање на 1.589 примероци, соопшти НИПХК. NIPHK исто така известува дека 418 пациенти развиле КОВИД-19.

Од март 2020 година до 16 јануари, Косово регистрираше 55.498 случаи на коронавирус, пишува Rel. Од нив, 1.405 пациенти починале, а 48.990 се опоравиле. Активни случаи се 5.103.

Прочитајте и...  Зголемен бројот на новозаразени во Грција

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар