Во кој период од денот е најдобро да се води љубов

Сексолозите утврдиле дека времето во кое се случува чинот на водењето љубов е многу важен фактор за задоволство на двата партнери.

Тие направиле анализа на времето на водење љубов и дошле до следниве заклучоци.

6-8 часот наутро

Ако сакате да тргнете во акција од 6 до 8 часот наутро, треба да бидете подготвени на фактот дека нејзиното тело е будно, ама сè уште неподготвено за секс. Нивото на мелатонин е превисоко, а телесната температура не е доволно висока.

Мажите од 6 до 8 часот се многу возбудени, па сексолозите тврдат дека жените во тој период не можат да очекуваат ништо повеќе од секс на брзина.

8-10 часот наутро

Ситуацијата се менува од 8 до 10 часот, кога жената е веќе будна и подготвена. Нивото на ендорфин расте, па не ѝ е потребно многу време да се возбуди. Сепак, мозокот на мажот веќе е насочен кон работата, нивото на тестостерон полека се спушта и се враќа во нормала, па малку потешко е да се заинтересира.

Прочитајте и...  Времето денеска променливо облачно, попладне дожд и грмежи

10-12 часот претпладне

Сексолозите наведуваат дека времето меѓу 10 и 12 часот е идеално за орален секс, бидејќи рецепторите за вкус кај жените се мошне изострени. Мажот ова време го поминува во размислување, па во овој период од денот размислува за секс ама нема да направи ништо конкретно за да го оствари.

12-14 часот

Жените од 12 до 14 часот се мошне активни, но таа активност ни малку не е поврзана со сексот, па тешко ќе бидат заинтересирани за такви работи. Мажоте е многу расположен, но тешко дека неговата партнерка во овој период ќе биде заинтересирана да започне нешто.

14-16 часот

Овој период е најдобар за зачнување, па ако сакате да основате семејство, ова е најдобриот тајминг. Женскиот репродуктивен систем во овој период е подготвен за зачнување, додека семето на мажот е најквалитетно околу 16 часот.

Прочитајте и...  Времето денеска променливо облачно, попладне дожд и грмежи

16-18

Повеќето жени не можат да водат љубов меѓу 16 и 18 часот, но на некои не им пречи „секс на брзина“, додека мажот во овој период е спремен за акција.

18-20 часот

Веќе од 18 часот двата пола ги фокусираат мислите на враќање на енергијата што ја изгубиле во текот на денот, така што мала е веројатноста дека некој од нив двајца не е расположен за секс.

20-22 часот

Сексолозите тврдат дека времето од 20 до 22 часот е идеално за лесна вечера и разменување нежности во кревет. Жената тогаш, по вечерата е полна со емергија и подготвена дури и на иницијатива, додека посилниот пол е расположен за исполнување на желбите на својата партнерка. Машкиот и женскиот пол се на иста „бранова должина“ токму во овој период од денот.

Прочитајте и...  Времето денеска променливо облачно, попладне дожд и грмежи

22- до полноќ

После 22 часот телото на жената паѓа во длабок сон. Сексуалноста опаѓа. Мажот во тој период се чувствува поопуштен, иако уште не е поспан.

Од полноќ до 6 часот наутро

Меѓу полноќ и шест ласот скоро не е можно да се оствари подобар однос со партнерот, бидејќи двајцата главно спијат и се подготвуваат за следниот ден.

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат