Во кои случаи коронавирусот може да стане смртоносен?

Кај многу луѓе заразени од коронавирус симптомите се класифицираат како „благи“, а тие успешно закрепнуваат без никакви агресивни терапии.

Меѓутоа, одредени луѓе се животно загрозени, односно кај нив се развиваат потешки симптоми на болеста, а болничката нега е од есенцијална важност.

Експертите тврдат дека постојат три фактори кои можат да предизвикаат појава на компликации, односно потешка клиничка слика и смрт:

Старост и претходна здравствена состојба

Здравствени експерти велат дека староста и претходната здравствена состојба се главна причина, бидејќи можат да укажат на послаб имунитет, а самото тоа значи дека лицето потешко може да се одбрани од Ковид-19.

Токму поради тоа повозрасните лица се сметаат за најкритична категорија во оваа пандемија.

Прочитајте и...  Како маслото од семки од тиква делува на слабеењето
Ако вирусот помине низ респираторниот систем

Докторите тврдат дека е клучно и тоа колку длабоко коронавирусот ќе налезе во организмот. Ковид 19 најчесто го наоѓа патот преку респираторниот систем, односно навлегува преку носот или устата.

Ако го спречите ширењето, односно размножувањето на вирусот во грлото, веројатно ќе успеете бргу да го победите вирусот.

Во тој случај, обично покрај болки во грло, се појавува и сува кашлица и температура.

Меѓутоа, доколку навлезе длабоко во организмот, може да зафати повеќе органи и исходот на крај да биде фатален.

Одговор на имуниот систем

Во повеќето случаи ако вирусот навлезе до белите дробови, имуниот систем може успешно да се одбрани.

– Вашето тело веднаш се обидува да ја санира штетата на белите дробови. Обично, ако ова помине добро, инфекцијата може да се смири за само неколку дена – вели докторот Џефри Табенбергер.

Прочитајте и...  Чаша јогурт со ким наутро ги топи килограмите и го регулира холестеролот

Меѓутоа, во некои случаи имунолошкиот систем може да има повеќе штета од корист и всушност да потпомогне подлабоко патување на вирусот во белите дробови, како и да доведе до уништување на здраво ткиво.

Прочитајте и:
 
СЛИКОВИТО ОБЈАСНЕТО: Како коронавирусот ги „киднапира“ клетките (ФОТО)

„Чувството е како да се давиш под вода“: Сведоштва од помлади пациенти со коронавирус без претходни заболувања (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Дневен хороскоп за 25 мај: Не дозволувајте никој да ги потценува вашите ставови

Слободен печат

Ана Николиќ на ќерката ѝ купи играчка од 200 евра, но таа заврши во други раце! (ФОТО)

Васко Спасоски

Филип и Симона се македонските Блејк Шелтон и Гвен Стефани (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ќе ослабнете ли побргу со пилатес или со аеробик? Постојат разлики во ефикасноста на овие вежби за дефинирање на телото

Слободен печат

Манекенката Зара била во авионот кој се сруши во Пакистан: Сите се молат да е помеѓу двајцата преживеани! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пет работи кои мажот ги забележува прво кај жената

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Наоми Кемпбел за 50-от роденден позира гола во метро – годините не ѝ можат ништо! (ФОТО) (+16)

Васко Спасоски

Здружението „Тиииит!Инк“ објави повик за уметници, илустратор(к)и и дизајнер(к)и

Слободен печат

Во песната „Тек је 12 сати“ некој кажува „печена штрудла“: Слушнете и уверете се дали е така! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Пет причини зошто мажите го обожаваат женскиот оргазам!

Васко Спасоски

Шерон Стоун во бикини на 62 години: Вакво тело би посакала секоја жена на нејзини години! (ФОТО)

Васко Спасоски

Каква маскара да одберете според формата на вашите трепки, еве ги препораките

Слободен печат