Во кои намирници има најмногу железо?

Најдобар извор на железо се црвеното месо, јајцата, џигерот, и житариците. Исто така добри извори на железо се и сушеното овошје, мешункастите растенија и зелените лисја од зеленчукот.

Препаратите од железо земајте ги само по совет од лекар!

Витаминот Ц ја помага апсорпцијата на железо. Со правилна исхрана и со земање на производи богати со витамин Ц може да се избегне недостаток од железо во текот на бременоста.

Организмот не може да го складира витаминот Ц и затоа треба да се зема секојдневно.

Прочитајте и...  ФАСТ-тест - за брзо препознавање на мозочен удар

Прочитај повеќе

НОСЕТЕ ГИ БЕЗГРИЖНО! Еве како да ги спречите проблемите со кожата на лицето поради носењето маска на високи температури

Слободен печат

ФАСТ-тест – за брзо препознавање на мозочен удар

Слободен печат

Научниците објаснија зошто мораме да носиме маски и направија нивно рангирање од најлоши до најдобри (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

11 докажани симптоми на ковид-19 што не смеат да се игнорираат

Слободен печат

6 најмоќни ефекти од пливањето врз телото и умот

Слободен печат

13 вредни совети од доктор Фаучи како да ја избегнете заразата со ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Цвекло, сусам, банана, спанаќ… Победете ја анемијата со здрава храна

Слободен печат

Исчистете ги дишните патишта со чај од оригано

Слободен печат

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Асимптоматските пациенти се подеднакво заразни како и оние со симптоми!

Слободен печат

Сите зборуваат за вториот бран на коронавирусот: Како да се подготвиме?

Слободен печат

Хељда – магично зрно кое ги регулира варењето, тежината, холестеролот и шеќерот во крвта

СП.