-7 C
Скопје

Во Кочани сè помлади пациенти со потешки симптоми на ковид-19

Според Серафимов, ако продолжи да расте бројот на пациенти на кои им е потребно болничко згрижување, се планира да се адаптираат просториите на одделението за физикална терапија каде има десетина боксови.

Зголемен е бројот на лицата кои се згрижени на одделот за болни или позитивни на ковид-19 во Општа болница со проширена дејност во Кочани, откако пред три дена таа почна да прима дел од пациентите во Клиничката болница во Штип.

Иако првично било планирано да се примаат пациенти од кочанскиот микрорегион, поради преполнетоста на штипското инфективно одделение, веќе се згрижени болни и од другите општини.

-Во моментот имаме осум позитивни пациенти и седум за кои го очекуваме резултататот од тестот за Ковид-19. Освен од Кочани и населените места во околината, веќе имаме и пациенти од Штип и другите општини во источниот регион. Тие се сместени во рамки на одделението за интерни болести, при што просторот е физички изолиран од останатите простории, а обезбеден е и посебен влез. За жал, немаме инфектолог откако колегата специјалист на почетокот на здравствената криза помагаше во штипската болница, а во јуни се пензионираше. Дел од пациентите се со полесни симптоми, а за сите нив здравствената грижа ја обезбедуваме со двајца анестиолози и двајца интернисти, истакна Александар Серафимов, директор на Општа болница – Кочани.

Прочитајте и...  НОВ ЦРН РЕКОРД ВО ХРВАТСКА: 74 жртви од ковид-19 во последните 24 часа

Тој нагласи дека доаѓаат сè помлади пациенти кои се со потешки симптоми, поради што таквите случаи ги упатуваат на лекување во Скопје.

Поради ангажирањето на персоналот и просторните услови за потребите на ковид-одделот каде има обезбедено 25 легла, со намален интезитет работи интерното одделение во Општата болница, а лекарите имаат продолжени дежурства.

Според Серафимов, ако продолжи да расте бројот на пациенти на кои им е потребно болничко згрижување, се планира да се адаптираат просториите на одделението за физикална терапија каде има десетина боксови. Тоа е привремено решение, со оглед што во Кочани треба да се постави модуларна монтажна болница во рамки на регионалниот ковид-центар, а за што се чека на потпишување договор со Министерството за здравство.

Прочитајте и...  ДКСК утврди судир на интереси кај членот на РКЕ Атанско Тунески

 

Поврзани вести

Како да се препознае коронавирусот кај децата? Ова се симптомите кои секој родител мора да ги запамти

Слободен печат

Градоначалникот на Скопје се прости од својот заменик: Денес загубив добар пријател!

Слободен печат

Дел од дневниот ред за 25. седница на Владата: Закони од финансиска и економска сфера, предлог-програма за поддршка на печатени медиуми за 2020 година

Слободен печат

Над 26.000 новозаразени во Русија, 569 лица починаа – најмногу од почетокот на пандемијата

Слободен печат

Зошто вчеравечер доцнеше статистиката за ковид-19?

Мирослава Бурнс

Автобускиот превоз во Приштина ќе биде бесплатен во наредните месец дена

Слободен печат

Остави Коментар