Во Кичево три новозаразени и седум оздравени, едно лице ја загуби битката со коронавирусот

Во Кичево денеска има три нови лица заразени со Ковид-19 и седум лица кои се оздравени, а едно лице почина.

Според податоците од Министерството за здраство во Кичево, вкупниот број на заразени со Ковид-19 достигна 160, од кои 97 се активни, 55 се излекувани и осум лица се починати.

-Денеска кај нас се забележани три новозаболени лица , од кои сите три се лекуваат во домашни услови и под надзор на нивните матичени лекари. Нивната општа здраствена состојба е стабилна , се разбира сите се во изолација , седум лица за среќа успеаја да ја добијат битката со вирусот. Од друга страна денеска за жал имаме едно лице – пациентка на возраст од 41 година која ја загуби битката со вирусот, истакна Д-р Џабир Бајрами, член на Општинскиот кризен штаб во Кичево .

Прочитајте и...  Бројот на жртви од коронавирус во Иран се искачи над 17.000

Тој упати апел до сите граѓаните да се држат до препораките дадени од надлежните здравствени институции.

Прочитај повеќе

Полн автобус од Охрид за Скопје: Сите патници се вознемирени и сакаме да се преземат мерки!

Слободен печат

Регистрирани 359 прекршоци за неносење маски

Слободен печат

Охрид наутро исчистен од отпад, навечер ѓубре се фрла насекаде

Слободен печат

Австралија ќе исплати надомест за отсуство од работа поради карантинот

Слободен печат

САД го честитаа празникот Илинден

Слободен печат

Луѓето во САД и Велика Британија добиваат мистериозни пратки од Кина

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Патниците што пристигнуваат во Сингапур ќе треба да носат уред за следење

Слободен печат

Евакуација на населението во источна Кина поради тајфунот Хагупит

Слободен печат

Кипар воведува задолжителен тест за туристите од Грција

Слободен печат

Од плажа во болница – Дали Градиште ќе биде новото жариште на Ковид-19? (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Обезбедени 61 единица конвалесцентна плазма за третман на пациенти со ковид-19, да даруваме и спасиме живот

Слободен печат

Бајден го честиташе Илинден на македонските Американци во САД

Слободен печат