Во Кичево шест лица не го почитувале полицискиот час, тие се приведени

Полициските службеници извршија 83 контроли на лицата кои се во изолација, едно лице е во Кичево и 347 контроли на лица со изјави за самоизолација, во Кичево се 53 лица.

Безбедносната состојба на подрачјето на седум општини што ги покрива СВР Охрид, каде спаѓа и општина Кичево е стабилна.

-Изминатово деноноќие, во периодот од седум часот вчера утрото до седум часот денеска, шест лица од Кичево не ја почитувале забраната за движење воведена поради коронавирусот . Тие се приведени и против нив ќе биде поднесена соодветни поднесоци , информира портпаролот Стефан Димоски, кој додаде дека нема регистрирани собирања на граѓани, нарушувања на јавниот ред и мир, нема кражби и други казнени дела и не се регистрирани сообраќајни незгоди.

Димиски информира дека непречено се одвива контролата на лица кои се под мерките задолжителен државен карантин, здравствен надзор и домашна изолација и задолжителна 14-дневна самоизолација.

Прочитајте и...  Пронајден малолетник кој се водеше за исчезнат во Скопје

-Регистрирани се 16 нови лица со решенија за изолација, од кои пет се од Кичево. Полициските службеници извршија 83 контроли на лицата кои се во изолација, едно лице е во Кичево и 347 контроли на лица со изјави за самоизолација, во Кичево се 53 лица. Извршени се вкупно 149 контроли на угостителски објекти, информира Димоски.

Прочитај повеќе

Пронајден малолетник кој се водеше за исчезнат во Скопје

Слободен печат

За два месеци во гостиварско 160 лица го прекршиле полицискиот час

Слободен печат

Во стан во Центар пронајден починат маж

Слободен печат

Жена од Кичево во својот подрум пронашла минофрлачка мина

Слободен печат

По семејна расправија кичевец се обидел да го запали семејниот стан

Слободен печат

Верижен судир на пет возила во Битола

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

АХВ откри измамник: Сопственик на фирма препакувал и продавал јачменова трева во прав „без глутен“

Слободен печат

Возило прегази пешак кој им подлегна на повредите

Слободен печат

Обвинителен акт против жител на Добри Дол за поседување оружје

Слободен печат

Наместо да седат во карантин излегувале и недолично се однесувале низ Охрид

Слободен печат

Среде пат оставено малолетно момче со прострелна рана на ногата

Слободен печат

Над 20 наставници од Драчево изготвувале лажни сведителства за основци

Слободен печат