12 C
Скопје

Во Кабул при експлозија на бомба загинаа три лица

При експлозија на бомба подметната под автомобил утрово во Кабул загинаа три лица. Еден од загинатите е поранешниот телевизиски водител Јами Сиаваџ, а се уште не е познат идентитетот на двајцата негови сопатници.

Досега никој не презел одговорност за нападот.

Во изминатите месеви во Авганистан е зголемено насилството. Минатата недела при напад на Универзитетот во Кабул загинаа 22 лица, а на 24 октомври при напад на друга образовна институција во главниот град на Авганистан загинаа 24 луѓе. Одговорноста за тие два напада ја презеде Исламска држава.

Нападите се интензивирани додека во Катар се водат мировни договори помеѓу авганистанската Влада и талинаците за завршување на повеќедецениската војна во Авганистан.

Прочитајте и...  Наскоро започнува реконструкција на фасадите на ЕСМ и Пелагонија

Поврзани вести

СЗО: Целиот извештај со резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина ќе биде презентиран следната недела

Слободен печат

ВИДЕО: Трагедија во Флорида: Се сруши покривот на училиште, најмалку 12 повредени од кои 7 се деца

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Експлозии во две сириски рафинерии во близина на границата со Турција

Слободен печат

Бесими: Постигнавме пониска каматна стапка за еврообврзбицата од многу европски земји со повисок кредитен рејтинг

Слободен печат

Зедер: Да не се политизира одобрувањето на „Спутник V” во ЕУ

Слободен печат

Филипче: Ја следиме состојбата, следната недела ќе одлучуваме дали се потребни дополнителни рестриктивни мерки

Слободен печат

Остави Коментар