Во Јужна Америка се трага по водач на венецуелска банда кој побегнал од луксузен затвор

Затвор во Венецуела / Фото EPA-EFE/MIGUEL GUTIERREZ

Полицијата ширум Јужна Америка трага по водачот на венецуелска банда кој побегнал од луксузниот затвор што тој го контролирал, непосредно пред да биде извршенa рација. Кога во средата 11.000 војници и полицајци влегле во затворот Токорон во Венецуела, управуван од затвореници, Хектор Гереро Флорес никаде го немало.

Под владеење на Гереро Флорес, Токорон станал налик на луксузно одморалиште. Затворот можел да се пофали со мала зоолошка градина, ноќен клуб и базен. 39-годишниот маж од државата Арагуа во Венецуела влегувал и излегувал од затворот Токорон повеќе од една деценија.

Во 2012 година, водачот на транснационалната криминална банда Трен де Арагуа успеал да побегне од затворот поткупувајќи ги чуварите. По неговото повторно апсење во 2013 година, тој бил вратен во истиот затвор, но се чини дека неговата моќ во затворот – и над оние кои биле задолжени да го чуваат – само пораснала.

Не само што го претворил Токорон во нервниот центар на криминалниот потфат Трен де Арагуа, туку под негово владеење, затворот беше опремен со сите украси на луксузен хотел.

Полиција во Венецуела / Фото EPA/HUMBERTO MATHEUS

Семејствата на затворениците се преселиле во комплексот. Затворениците имале пристап до импровизирана банка, обложувалница, ресторан и бејзбол игралиште, додека нивните деца можеле да се восхитуваат на фламингата и ноевите во просториите за животни.

Гереро Флорес, наводно, можел да доаѓа и да си оди како што сака. Венецуелската авторка Рона Рискез, која напишала книга за Трен де Арагва, раскажала како полицијата наишла на него еднаш на забава на јахта во 2016 година.

Според Рискез, осуденикот смирено им покажал на полицајците безбедно однесување издадено од затворската служба на Венецуела што му овозможувало слободно да патува низ земјата.

Умберто Прадо, директор на невладината Опсерваторија на Венецуела за затвор, изјави за Би-Би-Си дека Гереро Флорес живеел „како крал“ во затворот и веројатно се вратил во него поради обезбедувањето што го нуди.

„Имаше цел кат за себе, со сиот луксуз, брачни кревети, плазма телевизори, озвучување. Имаше дури и свои телохранители и никој не можеше да влезе на подот без негова дозвола“ вели таа.

Според Прадо и други запознаени со условите во затворот, Гереро Флорес немал ривали во затворот и затоа можел безбедно да владее над неговата криминална мрежа која постојано се проширува. Трен де Арагва под негово раководство се прошири во Колумбија, Еквадор, Перу и Чиле и се насочи од изнудување мигранти во сексуална трговија, нарачано убивање и киднапирање.

Досегот на бандата е таков што чилеанскиот претседател Габриел Бориќ директно се осврна на тоа, велејќи дека „ќе ги ловиме, ќе ги затвориме и во случаи кога е потребно, ќе ги избркаме“.

Се смета дека притисокот од лидерите на Латинска Америка довел до масовна безбедносна операција што ја започнале венецуелските власти минатата недела во затворот Токорон.

Официјални лица рекоа дека 11.000 војници и полицајци биле распоредени за да ја вратат контролата врз затворот од затворениците. За време на рацијата прво беше забележано отсуството на Хектор Гереро Флорес, но венецуелските власти тогаш не го објавија јавно неговото бегство.

ВИДЕО | Полицијата во Венецуела ја врати контролата над затворот со кој управуваа криминалните банди

Дури во саботата, три дена по безбедносната операција, Министерството за внатрешни работи на Венецуела понуди награда за информации што ќе доведат до апсење на Гереро Флорес.

И покрај бегството на најмоќниот затвореник, претседателот Николас Мадуро рече дека рацијата била извршена „беспрекорно“.

Николас Мадуро / Фото EPA-EFE/Miraflores Presidential Palace

Тој призна дека „некои затвореници избегале поради корупција на службениците, кои ги предупредиле затворениците за претстојната безбедносна операција“.

Претседателот рече дека одговорните ќе бидат „строго казнети“. Во меѓувреме, полицијата во Колумбија, Еквадор, Перу, Чиле и Венецуела трага по Хектор Гереро Флорес.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот