Во јули 92,4 отсто од потрошената струја од домашни извори

Во јули годинава во земјава вкупно се потрошени 546.080 мегават часови електрична енергија, 35,713 милионаи нормални кубни метри природен гас, 427.784 тони јаглен и 73.953 тони нафтени продукти.

Според податоците на Државниот завод за статистика, 92,4 отсто од потрошената електрична енергија е од домашно производство, а 96,6 отсто од вкупно потрошениот јаглен е употребен за производство на струја.

Прочитајте и...  Белгија нема веќе да ги тестира асимптоматските случаи

Поврзани вести

Рушиме рекорди: Дванаесет лица починаа, нови 641 пациент заразени со ковид-19

Слободен печат

Николовски: Работиме силно на враќање на довербата во институциите од страна на граѓаните

Слободен печат

Бочварски: Инвестираме над 87 милиони евра за изградба и рехабилитација на патната мрежа во Крива Паланка и околината

Слободен печат

Врвот на Европската Унија на средба на 29 октомври: Темата ковид-19

Слободен печат

Села – Клеменс Која: Пописот на населението мора да биде веродостоен и во согласност со стандардите на Евростат

Слободен печат

Руски истражувачки центар „Вектор“: Откриени над 80 мутации на ковид-19, но не влијаат врз развиената вакцина

Слободен печат

Остави Коментар