Во изминатото деноноќие регистрирани се 1.166 новозаразени, починаа 29 лица

Медицинско лице / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI
Во изминатото деноноќие регистрирани се 1.166 нови случаи на Ковид-19, од вкупно направени 6.458 тестирања, а починати се 29 лица.
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
Во последните 24 часа се направени 6.458 тестирањe, а регистрирани се 1.166 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 375, Тетово – 159, Гостивар – 105, Струмица – 76, Струга – 75, Охрид – 53, Куманово – 44, Кичево – 43, Штип – 24, Кавадарци – 23, Велес – 22, Кочани – 18, Битола и Свети Николе – по 17, Радовиш – 16, Прилеп – 14, Дебар – 12, Ресен и Пробиштип – по 11, Гевгелија – 10, Крива Паланка – 8, Неготино – 6, Крушево и Македонски Брод – по 5, Делчево и Валандово – по 4, Берово и Виница – по 3, Богданци, Кратово и Македонска Каменица  – по 1.
Регистрирани сe 232 оздравени пациенти од: Скопје – 69, Гостивар – 49, Тетово – 34, Куманово – 16, Струмица – 15, Кичево – 12, Дебар – 11, Битола – 7, Штип – 6, Виница – 3, Кочани и Неготино – по 2, Велес, Свети Николе, Радовиш, Ресен, Делчево и Кратово – по 1.
Пријавени се 29 починати лица:  6 починати лица од Тетово (37г,42г,57г,64г,73г, и 81г), 5 починати лица од Струга (64г,67г,70г,76г и 77г), 4 лица од Скопје (47г,55г,69г и 79г), по 3 лица од Гостивар (54г,71г и 81г), Куманово (52г,63г и 80г) и Струмица (66г,74г и 82г), по едно починато лице од Кичево (80г), Битола (57г), Велес (54г), Македонска Каменица (58г) и Пехчево (67г).
Сите пријавени лица се починати во болнички услови.
Направени се 6.458 тестови преку: ИЈЗ-345, ЦЈЗ Скопје-62, ЦЈЗ Битола-81, ЦЈЗ Прилеп-59, ЦЈЗ Тетово–161, ЦЈЗ Куманово–0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 17, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–76, Жан Митрев (Филип Втори)-141, Авицена-391, Биотек-439, Систина-161, лабораторија Лаор-600, Синлаб-30, Ремедика-34, Плодност–74, Генеа -15, Никоб лаб-745, ВФВ Медикал-100, Ели Медика-88, Ројал Медика –92,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.747.
Досега во земјата се направени вкупно 1.124.993 тестирање на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 171.576, бројката на оздравени пациенти е 153.148, на починати е 5.755, а бројот на активни случаи изнесува 12.673.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 74060, Активни 4451
Куманово 9904, Активни 793
Прилеп 8523, Активни 165
Тетово 9830, Активни 2030
Битола 6600, Активни 222
Велес 5654, Активни 147
Гостивар 7304, Активни 1548
Кавадарци 5353, Активни 155
Охрид 5389, Активни 345
Штип 5139, Активни 141
Струмица 4890, Активни 612
Струга 3425, Активни 423
Кочани 2942, Активни 119
Кичево 3378, Активни 590
Гевгелија 2263, Активни 65
Неготино 2211, Активни 23
Свети Николе 1621, Активни 81
Ресен 1351, Активни 102
Крива Паланка 1250, Активни 18
Радовиш 1278, Активни 88
Берово 1113, Активни 54
Делчево 1016, Активни 37
Дебар 1238, Активни 193
Виница 937, Активни 35
Пробиштип 816, Активни 27
Валандово 724, Активни 37
Богданци 517, Активни 23
Крушево 507, Активни 17
Демир Хисар 410, Активни 10
Демир Капија 401, Активни 3
Кратово 429, Активни 51
Македонски Брод 422, Активни 52
Пехчево 289, Активни 7
Македонска Каменица 258, Активни 8
Дојран 134, Активни 1
Видео на денот