Во Италија револуционерни промени во примената на ВАР - Слободен печат

Во Италија револуционерни промени во примената на ВАР

Италијанската фудбалска федерација упати официјално барање до ФИФА за „можноста да експериментира” со ВАР технологијата.

По многу поплаки во последните година и половина откако се применува ВАР технологијата, челниците на Италијанската фудбалска федерација упати официјално барање во кое сугерира дека биде тестирано „оспорување”. Ова ќе се направи со помош на систем преку кој екипите можат да побараат да ја проверат ситуацијата за време на натпреварот.

Последната контроверзна одлука беше натпреварот помеѓу Милан и Јувентус во Купот на Италија на кој во 90. минута беше доседен контроверзен пенал за „старата дама“.

„Италија беше една од првите земји во светот што експериментираше со оваа технологија. При усвојувањето на ВAP имавме тест период што резултираше со исклучителни резултати. Водени од желбата за иновации и многуте барања кои ги добивме во последните неколку недели од бројните клубови во Серија „А”, изјавуваме дека сакаме да експериментираме со користење на системот. Ние сме убедени дека тоа ќе го приближи фудбалот до милиони навивачи без негативно влијание врз авторитетот на судиите“, стои во соопштението на Федерацијата.

Прочитајте и...  Покер на „топчиите“ за прекин на серијата без победа (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Ленард: Ти благодарам Коби, за сè што направи за мене! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барселона има 15 дена да ангажира напаѓач

Слободен печат

Солскјер: Пол Погба не е играч на Рајола!

Слободен печат

ЕХФ тв: Навивачите на Вардар го одбележаа викендот во ЛШ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Тодоров: Доста корисен тест пред Естонија и Русија!

Слободен печат

Рамос не знае да промаши откако си замина Кристијано Роналдо

Слободен печат

Остави Коментар

8 − седум =

Прочитај повеќе

Оптимизам на „Етихад“: Не си одат главните ѕвезди, и Гвардиола останува!

Слободен печат

Се ближи и тој ден кога Ѓоковиќ ќе го престигне Сампрас

Слободен печат

Нови државни рекорди на Македонија на „Дубочица Опен“

Слободен печат

ЛШ: Дибиров со најдобриот гол, Скубе во тимот на колото! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Тимот на Леброн“ славеше во Ол-стар мечот, Ленард МВП! (ВИДЕО)

Слободен печат

Селта му откина бод на Реал Мадрид на „Сантијаго Бернабеу“ (ВИДЕО)

Слободен печат