Во Италија раст на бројот на починати, но не и на новозаразени

Коронавирусот во Италија е потврден кај 232.248 лица, при што само во САД, Русија, Шпанија, Велика Британија и Бразил е забележан поголем број заразени,

Италијанската цивилна заштита објави денеска дека од коронавирус во последните 24 часа починале 87 луѓе, 17 повеќе од претходниот ден, додека се потврдени 516 нови случаи на зараза, што е намалување на 593 новозаразени во четвртокот.

Вкупно од избивањето на епидемиајта на 21. февруари починаа 33.229 лица. Само во САД и Велика Британија починаа повеќе од коронавирусот.

Властите во покраината Марке објавија денеска дека официјалниот број од коронавирусот во таа покраина е намален за 11, откако е откриено дека коронавирусот не е причина за смртта на тие 11 лица.

Коронавирусот во Италија е потврден кај 232.248 лица, при што само во САД, Русија, Шпанија, Велика Британија и Бразил е забележан поголем број заразени,

Прочитајте и...  Стојаноска: Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе издвојува денар за спортот и денар за културата од акцизите за горива

Бројот на активни случаи се намали во Италија од 47.986 нa 46.175.

Моментално на интензивна нега се наоѓаа 475 лица, додека во четвртокот на одделите на интензивна нега имаше 489 пациенти. Веќе поголго време непрекинато се намалува бројот на хоспитализирани на интензивна нега.

Од ковид-19, болеста која ја предизвикува коронавирусот, се опоравија 152.844 лица.

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат