Во Италија околу 15 отсто од хотелите и натаму затворени

Туризмот е еден од главните сектори на италијанската економија и учествува со околу 13 проценти од бруто домашниот производ. 

Околу 15 проценти од хотелите и другите сместувачки капацитети во Италија остануваат затворени во текот на летната сезона поради пандемијата на Ковид-19, а 98,4 проценти од компаниите во тој сектор размислуваат да го намалат бројот на вработени во однос на минатата година.

Ова го покажа студија за влијанието на ситуацијата со Ковид-19, спроведена од страна на Унијата на италијански стопански комори и италијанскиот Национален институт за истражување на туризмот (Иснарт) на примерок од повеќе од 2.000 сместувачки капацитети.

За да се опорави туризмот, Италија претстави план за „бонус” што може да се искористи за плаќање за сместување во таа земја од 1 јули, кој предвидува 500 евра за семејства со ниски приходи со три или повеќе членови, 300 евра за двојки и 150 евра за самци.

Прочитајте и...  РСБСП: Во текот на годината загинуваат 10 до 15 мотициклисти

Од повеќе од 2.000 сместувачки капацитети во Италија опфатени со истражувањето, 30,8 проценти рекле дека не прифаќаат „бонус” како средство за плаќање, а 57,6 изјавиле дека не добиле резервации на овој начин, се вели во извештајот.

Туризмот е еден од главните сектори на италијанската економија и учествува со околу 13 проценти од бруто домашниот производ. 

Прочитај повеќе

Бајден ја избра Камала Харис за потпретседателски кандидат

Слободен печат

Шведско-норвешка двојка се венчаше на граница поради пандемијата

Слободен печат

Запленети над 100 тони кокаин во Холандија: Полицијата откри нарколабораторија во штала (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат