Во Италија 111 смртни случаи од коронавирусот, 416 новозаразени

Италија е трета земја по ред во светот со најмногу смртни случаи после САД и Велика Британија.

Бројот на починати од ковид-19 во Италија денеска се зголеми на 111, 24 случаи повеќе од претходниот ден, а 416 лица се заразени, сто помалку отколку вчера, објави италијанската цивилна заштита.

Вкупниот број на смртни случаи во Италија поради новиот  коронавирус од почетокот на епидемијата, на 21 март, изнесува 33.340, според Цивилната заштита.

Италија е трета земја по ред во светот со најмногу смртни случаи после САД и Велика Британија.

Бројот на потврдени случаи е 232.664, на шестото место зад САД, Русија, Шпанија, Велика Британија и Бразил.

Во моментов има 43.691 заболени пациенти. Бројот на пациенти во одделенијата за интензивна нега опаѓа веќе подолго време, па денеска се хоспитализирани 450 лица, 25 помалку од претходниот ден.

Прочитајте и...  Заев: Антикорупциска ќе врши проверка на имот, потекло на пари на судии, обвинители вклучително и на политичари

Прочитај повеќе

Шекеринска: Граѓаните денес се еднакви со најмоќните во НАТО и со отворено добредојде во ЕУ

Слободен печат

Грција: Регистриран 41 нов случај на коронавирус, 26 од нив се туристи

Слободен печат

Српската опозиција бара информации за сите уапсени на протестите, назначување нов кризен штаб и објективност на РТС

Слободен печат

Николоски: Изградба на автопатот од Градско преку Прилеп до Битола и грчката граница

Слободен печат

Девојка од Тетово е 24-годишниот пациент починат од Ковид-19: Попуштило срцето и добила тромбоемболија

Мирослава Бурнс

Над 12 милиони луѓе заразени со Ковид-19 ширум светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уапсени 40 учесници во заложничката криза недалеку од Јоханесбург

Слободен печат

Зибери: Ќе бидам премиер за сите, ги поканувам сите заедници да гласаат за нова надеж во земјата

Слободен печат

Во Ерџелија приведени неколку лица осомничени за изборен поткуп

Слободен печат

Во Дебар шестмина новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Трет ден протести пред бугарската Влада, пред зградата е распореден полициски кордон

Слободен печат

Пожар кај неготинската депонија, од Комуналец се сомневаат дека е подметнат пред избори

Слободен печат