Во Иран уапсен опозициски лидер обвинет за тероризам

Засега не е јасно како иранските разузнавачки служби успеале да го извршат апсењето на Шармад.

Иранските власти денеска соопштија дека го уапсиле лидерот на малку познатата опозициска група, Собрание на иранското кралство со седиште во Калифорнија, Џамшид Шармад, за наводно планирање на смртоносниот напад врз џамијата во Шираз во 2008 година во кој загина 14 и беа повредени повеќе од 200 луѓе.

Министерството за разузнавање тврди дека оваа организациска група планирала и други напади низ Иран во екот на влошувањето на односите меѓу Техеран и Вашингтон, кога САД се повлекоа од меѓународниот ирански нуклеарен договор.

Засега не е јасно како иранските разузнавачки служби успеале да го извршат апсењето на Шармад.

Прочитајте и...  Лидерот на Хезболах негира вмешаност во експлозијата во Бејрут (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Бејрут: Демонстрантите влегоа во зградата на МНР

Слободен печат

Бројот на загинати во експлозијата во Бејрут се искачи на 158, над 6.000 лица се повредени

Слободен печат

ГОЛЕМИ АНТИВЛАДИНИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЈРЈУТ: Полицијата фрли солзавец врз демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен печат

ДОКУМЕНТ НА БРИТАНСКАТА ВЛАДА ОТКРИВА: Карантинот е причина за смрт на илјадници луѓе

Слободен печат

Експлозија пред воена база во Могадишу, најмалку осум мртви

Слободен печат

Повеќе од 1.400 француски општини наложија задолжително носење маски

Миа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Христијанските пратеници најавија напуштање на либанскиот Парламент

Срѓан Ивановиќ

Постојано се апелирало до надлежните за опасностите во пристанишното складиште во Бејрут: Објавените документи ја потврдија вината на либанските власти

Слободен Печат

Професорот Лихтман предвидува победа на Бајден на изборите во САД 

Слободен Печат

Германија воведе задолжителен тест за повратници од ризични држави

Слободен Печат

Њујорк тајмс: Бродот што превезувал амониум нитрат потонал во Бејрут во 2018 година 

Миа

Со 25 милијарди евра Италија ќе ги помага стопанствениците

Слободен Печат