Во Иран олеснети рестриктивните мерки, бројот на починати и понатаму паѓа

epa08373960 Iranians wearing face masks and protective gloves go shopping at Tehran's grand bazaar in Tehran, Iran, 20 April 2020. Reports state Iranian government allowed the reopening of the bazaar and some small low-risk businesses in Iran while popular places and restaurants, beauty shops, parks, cinema and people attractions will remain closed. Iran is one of the most affected countries by the COVID-19 disease where more than 5,000 people have died. EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH

Училиштата и универзитетите се уште се затворени, а јавните собирања се забранети.

Животот во Иран полека се враќа во нормални текови откако се олеснети рестриктивните мерки воведени во борбата против коронавирусот.

Дневниот пораст на бројот на починати од Ковид-19 во земјата во претходните 24 часа беше под 100.

Откако Владата одлучи да ги ублажи мерките воведени со цел борба против епидемијата, во Иран се отворени продавниците, пазарите и парковите, а повторно е воспоставен и меѓуградскиот сообраќај.

Училиштата и универзитетите се уште се затворени, а јавните собирања се забранети.

Во последните 24 часа во Иран од Ковид-19 починале уште 90 луѓе, со што вкупниот број на смртни случаи се зголеми на 5.481. Од 14 април бројот на смртни случаи во Иран на дневно ниво не надминува 100.

Вкупниот број на заразени во земјата изнесува 87.026, соопшти Министерството за здравство.

Видео на денот