Во Ирак убиен близок соработник на ал Багдади - Слободен печат

Во Ирак убиен близок соработник на ал Багдади

„Десната рака” на лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал Багдади е убиен за време на операција на ирачката разузнавачка служба во покраината Анбар.

Во соопштение на ирачкото Министерство за одбрана се наведува дека е убиен воениот лидер во ирачкиот град Хит.

Во операцијата елиминирани се и синовите на соработникот на ал Багдади, кои исто така биле членови на ИД и учествувале во голем број терористички напади.

Прочитајте и...  Зеќири: Отворени сме за предизборна коалиција со албански партии

Прочитај повеќе

Нетанјаху се пофали со подобрување на односите со Судан

МИА Агенција

Напад за време на верски обред во Буркина Фасо, најмалку 24 загинати

Слободен печат

Орбан: Будимпешта не мора да ѝ се допадне на „уморната бриселска елита“

Слободен печат

Бројот на заразени со коронавирус на крузерот „Дајмонд принцес“ продолжува да расте

Слободен печат

Брнс го поздрави успехот што за три години го оствари досегашниот парламентарен состав

Слободен печат

Албанскиот државен врв ја честиташе 12-годишнината од независноста на Косово

МИА Агенција

Остави Коментар

оне × четири =

Прочитај повеќе

Најмалку 22 лица убиени во Камерун, поголемиот дел од жртвите се деца

Слободен печат

САД: Од сезонскиот грип досега починаа 14 илјади луѓе, властите се подготвуваат за втор бран

Слободен печат

НАкС бараат на вработените во високото образование да им се плаќа за минат труд

Слободен печат

Врвот на МВР утринава решава како ќе се разделат последните 4.000 пасоши

Мирослава Бурнс

Џафери: Да ги направиме изборите свечен ден

Хакери ја нападнаа хрватската нафтена компанија „ИНА“

Слободен печат