Во Хрватска за 24 часа нови 2.769 заразени со Ковид-19, починаа 15 луѓе

 Во изминатите 24 часа, во Хрватска се регистирани 2.769 нови случаи на инфекција со новиот коронавирус, а бројот на активни случаи во Хрватска вкупно 15.952.

Меѓу нив, 1.049 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 82 се на апарати за дишење.Петнаесет лица ги загубија животите во изминатите 24 часа.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај на инфекција во Хрватска, досега се евидентирани вкупно 49.316 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 546 починале. Во самоизолација се 27.940 луѓе.

Вчера беа регистрирани 2.772 нови заразени, а починаа 20 луѓе.

Прочитајте и...  Турција бележи негативни рекорди, 182 смртни случаи од ковид-19 во последното деноноќие

Поврзани вести

ВИДЕО: И мртвите немаат мир, азербејџански војници сквернават ерменски гробови

Слободен печат

Откриено која крвна група е поотпорна од другите во однос на коронавирусот

Слободен печат

Турција бележи негативни рекорди, 182 смртни случаи од ковид-19 во последното деноноќие

Слободен печат

ВИДЕО: „Бомба“ или само петарда: Откриена вонбрачната ќерка на Путин, тинејџерка е и милионерка!?

Слободен печат

Техеран: Протести поради убиство на истакнат научник

Слободен печат

Пленковиќ во самоизолација: Сопругата на хрватскиот премиер позитивна на ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian