Во Хрватска пристигнаа првите вакцини на Модерна

epaselect epa08933057 A packet of the COVID-19 vaccine manufactured by the US biotechnology company Moderna is held by an employee at the premises of Hungarian pharmaceuticals wholesaler Hungaropharma in Budapest, Hungary, 12 January 2021. The vaccine will be stored in a freezer at minus 25 degrees Celsius. HUNGARY OUT

Во Хрватска денеска пристигнаа првите 3.600 дози вакцини од американската фармацевтска компанија „Модерна”, објави на Твитер портпаролот на хрватската Влада, Марко Милиќ.

„Целокупната прва транша ќе биде испратена за вакцинирање на луѓето против Ковид-19 во Сисачко-мославичката жупанија”, напиша владиниот портпарол во твитот во кој објави фотографии од првите дози на вакцината на „Модерна” што пристигнаа во Хрватска. 

Извор:МИА

Видео на денот