Во Хрватска покрената истрага против полицајци кои тепаа мигранти

Миганти тепани во Хрватска/ Фото Youtube Screenshot RTL

Хрватското државно обвинителство нареди истрага против  полицајци, поради сомневање за сторено кривично дело нечовечко и сурово постапување, а на тројцата сторители им се заканува затворска казна до 10 години, пишува денеска загрепски „Јутарњи лист”.

– Окружното државно обвинителство во Карловац побара истрага откако снимките беа објавени во емисијата „Потрага” на хрватската РТЛ, рече окружниот државен обвинител Вера Магдиќ-Бижановиќ.
Се наведува дека станува збор за кривично дело малтретирање и друго сурово, нечовечко или понижувачко постапување или казнување, за што е предвидена затворска казна до 10 години.
Припадник на полицијата ги надгледува мигрантите / Мигрантски камп Липа /  AFP / Profimedia
Властите соопштија дека тројца припадници на специјалната полициска единица тепаат мигранти, поради што тие се суспендирани и против нив е поведена дисциплинска постапка

 

Видео на денот