18 C
Скопје

Во Хрватска нови 86 заразени со корона вирус

Во Хрватска во последните 24 часа забележани се 86 нови случаи на зараза од коронавирус, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Бројот на активни случаи е 798, од нив 85 се во болница, а тројца се на респиратор. Полина едно лице.

Во самоизолација се 5.272 луѓе, а до денеска вкупно се тестирани 84.166 луѓе, од кои 1.264 во последните 24 часа.

Од почетокот на епидемијата во Хрватска се забележани 3.094 заразени, од кои 113 починаа, а 2.183 се опоравија.

Прочитајте и...  Швајцарска финансиска поддршка: Ќе се поврзува канализацијата од Виница на пречистителната станица кај Мојанци

Поврзани вести

Џонсон: Без референдум во Шкотска во блиска иднина

Слободен печат

Дискусија за ретките болести на иницијатива на сопругата на претседателот Пендаровски

Слободен печат

Музичари Роми протестираа во Кичево за враќање на свадбите

МИА Агенција

Навални ја издржува казната во затвор во Владимирскиот регион

Слободен печат

Јавниот превоз во Стразбур ќе биде бесплатен за лица под 18 години

Слободен печат

Психолошкиот притисок од пандемијата останува, стручна помош бараат сите генерации

МИА Агенција

Остави Коментар