Во хотелот „Монтенегро” кај Велес во изолација се 42 македонски граѓани

Во хотелот „Монтенегро” кај Велес од синоќа престојуваат во карантин 42 македонски државјани кои престојувале во Малта, а кои вчера попладнето беа вратени во земјава со авионски лет на Владата.

Нив во хотелот ги пречека медицинска екипа од велешката болница, составена од интернистот д-р Ристо Катранџиев и медицинскиот техничар Ангел Драскачев, како и директорот на болницата д-р Божидар Бојаџиев.

Тројца-четворица се од Велес, а другите од Скопје, Куманово, Штип, Делчево, Македонска Каменица, Прилеп и Битола информира за МИА, интернистот д-р Ристо Катранџиев, кој ги прегледа пристигнатите патници.

-Сите се прегледани, измерена им е температура, епидемиолошки се евидентирани и сместени изолирани еден од друг во засебни простории на хотелот, каде ќе престојуваат во наредните 14 дена на изолација,информира др Катранџиев.

За нив обезбедување вршат екипи на СВР Велес.

Како што информира за МИА, директор  на ЈЗУ Општа болница во Велес, Божидар Бојаџиев, попладнево во хотелот „Монтенегро” кај Велес во карантин треда да бидат сместени уште петмина македонски државјани од кои, еден кој доаѓа преку преминот Табановце и уште четворица преку Деве Баир и тие ќе бидат сместени во карантин во овој хотел, откако претходно здравствено ќе ги прегледа екипа на ЈЗУ Општа болница од Велес предводена од д-р Катранџиев.

Прочитајте и...  Зибери: Идејата за првиот премиер Албанец претставува моќен симбол за еднаквост

Прочитај повеќе

Во Ерџелија приведени неколку лица осомничени за изборен поткуп

Слободен печат

Во Дебар шестмина новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Трет ден протести пред бугарската Влада, пред зградата е распореден полициски кордон

Слободен печат

Пожар кај неготинската депонија, од Комуналец се сомневаат дека е подметнат пред избори

Слободен печат

Во последното деноноќие од Ковид-19 почина 24-годишно лице

Слободен печат

Жбогар: Вирусот е дел од нас, никаде без маска!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Чулев: Сите прекршители во изборниот процес ќе бидат најстрого казнети (ВИДЕО)

Слободен печат

СПМ: Вработените во МВР професионално да ги извршуваат задачите за време на изборите

Слободен печат

ЗАЛОЖНИЧКА КРИЗА ВО ЦРКВА ВО ЈОХАНЕСБУРГ: Затворени над 200 лица, петмина се убиени

Слободен печат

Парламентарни избори 2020: Дали Македонците повторно ќе бидат на вистинската страна на историјата?

МИА Агенција

МВР во потрага по поранешниот претседател на Кривичен, Владимир Панчевски

Слободен печат

Тажна вест: Почина познатиот професор доктор Стојмен Михајловски

Мирослава Бурнс