Во Хонгконг повторно протести, полицијата фрли солзавец кон демонстрантите - Слободен печат

Во Хонгконг повторно протести, полицијата фрли солзавец кон демонстрантите

Илјадници демонстранти се прегрупираа откако полицијата денеска фрли солзавец кон нив додека протестираа на улиците на Хонгконг, два дена пред прославата на Националниот ден на Кина.

Демонстрантите, претежно облечени во црно, со џадори и плакати, пееја песни и извикуваа „Станете во Хонг Конг, борете се за слобода”, додека маршираа кон комплексот владини канцеларии.

Многумина од нив се разбегаа додека полицијата фрлаше солзавец, но, сепак, дел од демонстрантите се вратија. Некои носеа американски, британски и знамиња на други држави.

Демонстрантите ги палеа постерите со кои се честита 70-годишнината од владеењето на Комунистичката партија на Кина. Некои пишуваа графити по ѕидовите и кршеа прозорци на излез од метрото.

Овој собир е продолжение на повеќемесечните протести со кои се бара повеќе демократија на кинеската територија.

Прочитајте и...  Гасоводот од Грција во земјава ќе влезе меѓу Богородица и Стојаково

Демонстрантите исто така планираат да маршираат и во вторник и покрај забраната од полицијата, што предизвика страв од можно насилство.

Прочитај повеќе

Владата ја одржа 10-тата седница

Слободен печат

Местото и овластувањата на Мизрахи ги презема заменик министерот Бајрактар

Слободен печат

Косово: Укинувањето на таксата и воведувањето реципроцитет кон Србија е прашање на денови

МИА Агенција

Поништени решенијата за распоредување и наредби за извршување работи во МВР донесени од Чулев

Слободен печат

Носителите на кандидатските листи на СДСМ ќе бидат познати по Конгресот

Слободен печат

Судењето за Нетанјаху за корупција почнува две недели по изборите во Израел

МИА Агенција

Остави Коментар

18 − 8 =

Прочитај повеќе

Комшиќ: Нека не се занесуваат со уцени, Република Српска нема да добие ништо од тоа што го бара

МИА Агенција

Нема нерегуларности: Гани е победник на изборите одржавни пред пет месеци во Авганистан

МИА Агенција

Поголемиот дел од граѓаните на Северна Ирска сакаат земјата да остане во Обединетото Кралство

МИА Агенција

Силите на генералот Хафтар бомбардирале турски брод во пристаништето Триполи

МИА Агенција

Во воздушните напади за викендот во Јемен загинаа 35 лица

МИА Агенција

Швајцарија е најскапа за живеење, Македонија на 113 место

Слободен печат