ВО ХАМБУРГ уапсен напаѓачот на Саздовски, кој беше во бегство

Третообвинетиот напаѓач на Никола Саздовски – Саздо  вчера е приведен во германскиот град Хамбург, дознава ТВ24 од извори од истрагата. За приведувањето биле известени и органите на прогонот во земјава.

Јавното обвинителство потерницата за Лужа ја објави по реакциите на јавноста дури 20 дена откако почина Никола Саздовски, а двајцата првообвинети беа притворени. Им се судеше само на Бесир Беља и Скендер Демири, кои добија по 19 години затвор за свирепо убиство.

Подоцна МВР распиша меѓународна потерница по Јетон Љужа, за сторено кривично дело „Убиство“.

Никола Саздовски беше нападнат на 29 јуни 2018 година на автобуска постројка во Автокоманда, кој после една недела во козматозна состојба им подлегна на повредите во КАРИЛ.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Прес-конференција на Царовска, Шабани, Јакимовски и Ружин

Кривичниот суд на 23 април годинава ги осуди Бесир Беља и Скендер Демири на 19 години затвор за убиство на 20-годишниот Никола Саздовски – Саздо. Додека третообвинетиот Јетон Љужа беше во бегство и беше недостапен за надлежните органи.

Бесир Беља, Скендер Демири и Јетон Лужа му пришле на сега починатиот Никола Саздовски- Саздо, му побарале лична карта, па откако се увериле дека е Саздо, го нападнале.

Прочитај повеќе

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска

ЕК почна со мониторинг на владеење на правото во земјите-членки на ЕУ

Слободен печат

Руденко: Русија, САД и Франција работат на деескалација на ситуацијата во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Утре почнува учебната година: Царовска го објави ТВ распоредот на часови од прво до деветто одделение

Слободен печат

Димитров – Јан Хекер во Берлин: Реафирмација на германските напори за заокружување на Преговарачката рамка

Слободен печат

Меркел за тензиите меѓу Турција и Грција во Егејот: Мала е разликата меѓу конфликт и мирно решение

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Средба Заев – Чаба: Нови историски можности во евроинтеграциите и економијата за граѓаните и за државата

Слободен печат

Донација за ЈЗУ Здравствен дом Струмица: Заштитни маски и скафандери во вредност од 5.000 евра

Слободен печат

Нема потпис од Заев: Одлуката за прекин на флексибилното работно време повторно на Влада

Слободен печат

ССМ ги потсетува работодавачите: До крај на годината да ја исполните обврската за исплата на К-15

Слободен печат

Костадинов: Неодговорноста на ВМРО-ДПМНЕ излезе на виделина, 30. асистенти остануваат на улица

Слободен печат

Филипче: Ќе сторам се да нема заминувања од јавно здравственот систем поради проблем што може да се изменаџира

Слободен печат